Pritjet e Arta

Çmimet Golden Globe zakonisht konsiderohen si indikatorë për Oscar. Prandaj, “12 Years a Slave”, “American Hustle”, Blanchett, DiCaprio, McConaughey, Cuaron, U2, mund ta presin të qetë ceremoninë hollywoodiane më 2 mars 2014.

ShowBiz

13/01/2014 21:00

Çmimet Golden Globe zakonisht konsiderohen si indikatorë të atyre Oscar.

Sivjet, shpërndarja e fituesve ishte aq e madhe, prandaj prognozomi i fituesve të Oscar’it do të jetë një punë shumë e vështirë.

American Hustle fitoi tri “Globe të Arta” – filmi më i mirë komedi/mjuzikëll, ndërsa Amy Adams dhe Jennifer Lawrence për aktoren më të mirë dhe atë dytësore (recensioni).

Filmi historik 12 Years a Slave, i regjisorit Steve McQueen, mori çmimin kryesor – filmi më i mirë dramë, ndonëse ishte dominuar në shtatë kategori (recensioni).

McQueen, Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender dhe Lupita Nyong’o nuk ia dolën të ftojnë në kategoritë individuale.

Pas marrjes së çmimit, McQueen iu falënderua bashkëshortes, e cila ia kishte gjetur librin e Solomon Northup, mbi të cilin është krijuar filmi.

Matthew McConaughey u zgjodh aktori më i mirë për rolin e tij si pacient i sëmurë nga sida, Ron Woodroof, në Dallas Buyers Club.

Cate Blanchett u vlerësua si aktorja më e mirë për rolin në Blue Jasmine të Woody Allen.

Leonardo DiCaprio fitoi çmimin për aktorin më të mirë në komedi/mjuzikëll për The Wolf of Wall Street.

Alfonso Cuaron fitoi betejën e regjisorëve për filmin Gravity (recensioni).

Filmi italian La grande bellezza triumfoi mes filmave të huaj, kurse Frozen i Disney’t tek filmat e animuar.

Kolona më e mirë zanore u vlerësua ajo e All is Lost, kurse U2 fitoi me këngën Ordinary Love, nga filmi Mandela: Long Walk to Freedom (recensioni).

Sa i përket produksionit televiziv, filmi biografik për pianistin Liberace, Behind the Candelabra, fitoi në kategorinë e filmit më të mirë televiziv, së bashku me Michael Douglas në atë të aktorit më të mirë.

Breaking Bad po ashtu fitoi dy çmime – seriali më i mirë dramë dhe aktori më i mirë në serialin dramë – Bryan Cranston.

Çuditërisht, kjo ishte hera e parë që Cranston fitoi, ndonëse ishte nominuar çdo vjet prej 2011.

Brooklyn Nine-Nine u zgjodh komedia më e mirë, kurse Andy Samberg aktori më i mirë në komedi.

A.M.

 

LISTA E PLOTË E TË NOMINUARVE DHE FITUESVE

 

Filmi më i mirë dramë

“12 Years a Slave”

“Captain Phillips”

“Gravity”

“Philomena”

“Rush”

 

Aktorja më e mirë në filmin dramë

Cate Blanchett, “Blue Jasmine”

• Sandra Bullock, “Gravity”

• Judi Dench, Philomena”

• Emma Thompson, “Saving Mr. Banks”

• Kate Winslet, “Labor Day”

 

Aktori më i mirë në filmin dramë

Matthew McConaughey, “Dallas Buyers Club”

• Chiwetel Ejiofor, “12 Years a Slave”

• Idris Elba, “Mandela: Long Walk to Freedom”

• Tom Hanks, “Captain Phillips”

• Robert Redford, “All is Lost”

 

Filmi më i mirë komedi/mjuzikëll

“American Hustle”

• “Her”

• “Inside Llewyn Davis”

• “Nebraska”

• “The Wolf of Wall Street”

 

Aktorja më e mirë në film komedi/mjuzikëll

Amy Adams, “American Hustle”

• Julie Delpy, “Before Midnight”

• Greta Gerwig, “Frances Ha”

• Julia Louis-Dreyfus, “Enough Said”

• Meryl Streep, “August: Osage County”

 

Aktori më i mirë në film komedi/mjuzikëll

Leonardo DiCaprio, “The Wolf of Wall Street”

• Christian Bale, “American Hustle”

• Bruce Dern, “Nebraska”

• Oscar Isaac, “Inside Llewyn Davis”

• Joaquin Phoenix, “Her”

 

Filmi  më i mirë i animuar

“Frozen”

• “The Croods”

• “Despicable Me 2”

 

Filmi më i mirë i huaj

“La grande bellezza”

• “Blue is the Warmest Color”

• “The Hunt”

• “The Past”

• “The Wind Rises”

 

Aktorja më e mirë dytësore

Jennifer Lawrence, “American Hustle”

• Sally Hawkins, “Blue Jasmine”

• Lupita Nyong’o, “12 Years a Slave”

• Julia Roberts, “August: Osage County”

• June Squibb, “Nebraska”

 

Aktori më i mirë dytësor

Jared Leto, “Dallas Buyers Club”

• Barkhad Abdi, “Captain Phillips”

• Daniel Brühl, “Rush”

• Bradley Cooper, “American Hustle”

• Michael Fassbender, “12 Years a Slave”

 

Regjisori më i mirë

Alfonso Cuaron, “Gravity”

• Paul Greengrass, “Captain Phillips”

• Steve McQueen, “12 Years a Slave”

• Alexander Payne, “Nebraska”

• David O. Russell, “American Hustle”

 

Skenaristi më i mirë

Spike Jonze, “Her”

• Bob Nelson, “Nebraska”

• Jeff Pope and Steve Coogan, “Philomena”

• John Ridley, “12 Years a Slave”

• Eric Warren Singer and David O. Russell, “American Hustle”

 

Kolona zanore më e mirë

Alex Ebert, “All is Lost”

• Alex Heffes, “Mandela: Long Walk to Freedom”

• Steven Price, “Gravity”

• John Williams, “The Book Thief”

• Hans Zimmer, “12 Years a Slave”

 

Kënga më e mirë

“Ordinary Love,” “Mandela: Long Walk to Freedom”

• “Atlas,” “Hunger Games: Catching Fire”

• “Let It Go,” “Frozen”

• “Please Mr. Kennedy,” “Inside Llewyn Davis”

• “Sweeter Than Fiction,” “One Chance”

 

Seriali më i mirë televiziv dramë

“Breaking Bad”

• “Downton Abbey”

• “The Good Wife”

• “House of Cards”

• “Masters of Sex”

 

Aktorja më e mirë në serialin televiziv dramë

Robin Wright, “House of Cards”

• Julianna Margulies, “The Good Wife”

• Tatiana Maslany, “Orphan Black”

• Taylor Schilling, “Orange Is the New Black”

• Kerry Washington, “Scandal”

 

Aktori më i mirë në serialin televiziv dramë

Bryan Cranston, “Breaking Bad”

• Liev Schreiber, “Ray Donovan”

• Michael Sheen, “Masters of Sex”

• Kevin Spacey, “House of Cards”

• James Spader, “The Blacklist”

 

Seriali më i mirë televiziv komedi/mjuzikëll

“Brooklyn Nine-Nine”

• “The Big Bang Theory”

• “Girls”

• “Modern Family”

• “Parks and Recreation”

 

Aktorja më e mirë në serialin televiziv komedi/mjuzikëll

Amy Poehler, “Parks and Recreation”

• Zooey Deschanel, “New Girl”

• Lena Dunham, “Girls”

• Edie Falco, “Nurse Jackie”

• Julia Louis-Dreyfus, “Veep”

 

Aktori më i mirë në serialin televiziv komedi/mjuzikëll

Andy Samberg, “Brooklyn Nine-Nine”

• Jason Bateman, “Arrested Development”

• Don Cheadle, “House of Lies”

• Michael J. Fox, “The Michael J. Fox Show”

• Jim Parsons, “The Big Bang Theory”

 

Filmi më i mirë televiziv apo miniserial

• “Behind the Candelabra”

• “American Horror Story: Coven”

• “Dancing on the Edge”

• “Top of the Lake”

• “White Queen”

 

Aktorja më e mirë në film televiziv apo miniserial

Elisabeth Moss, “Top of the Lake”

• Helena Bonham Carter, “Burton and Taylor”

• Rebecca Ferguson, “The White Queen”

• Jessica Lange, “American Horror Story: Coven”

• Helen Mirren, “Phil Spector”

 

Aktori më i mirë në film televiziv apo miniserial

Michael Douglas, “Behind the Candelabra”

• Matt Damon, “Behind the Candelabra”

• Chiwetel Ejiofor, “Dancing on the Edge”

• Idris Elba, “Luther”

• Al Pacino, “Phil Spector”

 

Aktorja më e mirë dytësore në film televiziv apo miniserial

Jacqueline Bisset, “Dancing on the Edge”

• Janet McTeer, “The White Queen”

• Hayden Panettiere, “Nashville”

• Monica Potter, “Parenthood”

• Sofia Vergara, “Modern Family”

 

Aktori më i mirë dytësor në film televiziv apo miniserial

Jon Voight, “Ray Donovan”

• Josh Charles, “The Good Wife”

• Rob Lowe, “Behind the Candelabra”

• Aaron Paul, “Breaking Bad”

• Corey Stoll, “House of Cards”

 

Golden Globes 2014 Best Moments