Liberace bën show edhe në Emmy

Behind the Candelabra, Breaking Bad, Modern Family, Michael Douglas dhe Claire Danes ishin fituesit e Çmimeve Emmy.

ShowBiz

23/09/2013 11:00

Filmi biografik për pianistin dhe showman’in Liberace, Behind the Candelabra, ka fituar shpërblimet kryesore në ceremoninë e çmimeve Emmy, mbrëmë në Los Angeles.

Ky film, produksion i rrjetit kabllor HBO, ka marrë çmimin për filmin më të mire televiziv dhe aktorin më të mirë, Michael Douglas.

Breaking Bad u zgjodh drama më e mirë, kurse Modern Family komedia më e mirë, për herë të katërt.

Claire Danes mori çmimin për aktoren më të mirë për rolin e saj në Homeland.

Michael Douglas e falënderoi familjen e tij dhe bashkëshorten Catherine Zeta Jones.

Nuk harroi pa e përmendur edhe partnerin e tij në film, Matt Damon.

“Ishe i mrekullueshëm. Ti je arsyeja e vetme pse po qëndroj këtu”.

 

FITUESIT NË KATEGORITË KRYESORE

 

Miniserial ose Film

 • Fitues: Behind the Candelabra
 • American Horror Story: Asylum
 • The Bible
 • Phil Spector
 • Political Animals
 • Top of the Lake

 

Aktori kryesor në serialin komedi

 • Fitues: Jim Parsons, The Big Bang Theory
 • Jason Bateman, Arrested Development
 • Matt LeBlanc, Episodes
 • Don Cheadle, House of Lies
 • Louis C.K., Louie
 • Alec Baldwin, 30 Rock

 

Aktorja kryesore në serialin komedi

 • Fituese: Julia Louis-Dreyfus – Veep
 • Laura Dern, Enlightened
 • Lena Dunham, Girls
 • Edie Falco, Nurse Jackie
 • Amy Poehler, Parks and Recreation
 • Tina Fey, 30 Rock

 

Aktori dytësor në serialin komedi

 • Fitues: Tony Hale – Veep
 • Adam Driver, Girls
 • Jesse Tyler Ferguson, Modern Family
 • Ed O’Neill, Modern Family
 • Ty Burrell, Modern Family
 • Bill Hader, Saturday Night Live

 

Aktorja dytësore në serialin komedi

 • Fituese: Merritt Wever – Nurse Jackie
 • Mayim Bialik, The Big Bang Theory
 • Jane Lynch, Glee
 • Sofia Vergara, Modern Family
 • Julie Bowen, Modern Family”
 • Jane Krakowski, 30 Rock
 • Anna Chlumsky, Veep

 

Aktori kryesor në serialin dramë

 • Fitues: Jeff Daniels, The Newsroom
 • Bryan Cranston, Breaking Bad
 • Hugh Bonneville, Downton Abbey
 • Damian Lewis, Homeland
 • Kevin Spacey, House of Cards
 • Jon Hamm, Mad Men

 

Aktorja kryesore në serialin dramë

 • Fituese: Claire Danes, Homeland
 • Vera Farmiga, Bates Motel
 • Michelle Dockery, “Downton Abbey
 • Robin Wright, House of Cards
 • Elizabeth Moss, Mad Men
 • Connie Britton, Nashville
 • Kerry Washington, Scandal

 

Aktori dytësor në serialin dramë

 • Fitues: Bobby Cannavale, Boardwalk Empire
 • Jonathan Banks, Breaking Bad
 • Aaron Paul, Breaking Bad
 • Jim Carter, Downton Abbey
 • Peter Dinklage, Game of Thrones
 • Mandy Patinkin, Homeland

 

Aktorja dytësore në serialin dramë

 • Fituese: Anna Gunn, Breaking Bad
 • Maggie Smith, Downton Abbey
 • Emilia Clarke, Game of Thrones
 • Christine Baranski, The Good Wife
 • Morena Baccarin, Homeland
 • Christina Hendricks, Mad Men

 

Aktori kryesor në miniserial ose film

 • Fitues:: Michael Douglas, Behind the Candelabra
 • Matt Damon, Behind the Candelabra
 • Toby Jones, The Girl
 • Benedict Cumberbatch, Parade’s End
 • Al Pacino, Phil Spector

 

Aktorja kryesore në miniserial ose film

 • Fituese: Laura Linney, The Big C: Hereafter
 • Jessica Lange, American Horror Story: Asylum
 • Helen Mirren, Phil Spector
 • Sigourney Weaver, Political Animals
 • Elisabeth Moss, Top of the Lake

 

Aktori dytësor në miniserial ose film

 • Fitues: James Cromwell, American Horror Story: Asylum
 • Zachary Quinto, American Horror Story: Asylum
 • Scott Bakula, Behind The Candelabra
 • John Benjamin Hickey, The Big C: Hereafter
 • Peter Mullan, Top Of The Lake

 

Aktorja dytësore në miniserial ose film

 • Fituese: Ellen Burstyn, Political Animals
 • Sarah Paulson, American Horror Story: Asylum
 • Imelda Staunton, The Girl
 • Charlotte Rampling, Restless
 • Alfre Woodard, Steel Magnolias

 

 Fjalimi i Michael Douglas pas marrjes së Çmimit Emmy.