Makina vetë-ngasëse me hidrogjen vendos një rekord të ri të shpejtësisë – Lajmi.net
Makina vetë-ngasëse me hidrogjen vendos një rekord të ri të shpejtësisë
Autori: Lajmi.net AutoAuto & Tek 17:06, 4 February 2018
Pesë makina të kompanisë Hyundai të Koresë së Jugut kanë përfunduar udhëtimin nga Seuli në Pyeongchang në prag të Lojrave Olimpike.

Në rrjedhën e Lojërave të Koresë së Jugut, Hyundai vendosi një rekord me pesë makina vetëlëvizëse me hidrogjen. Automjetet mbuluan gjurmën gati 190 kilometra nga kryeqyteti Seul në Pyeongchang me shpejtësinë e autostradës, transmeton lajmi.net.

Kjo është rruga më e gjatë që ndonjëherë merret nga një makinë vetë-ngasëse me një shpejtësi kaq të lartë, siç thotë vetë kompania. Deri më tani, testet me vetura makinash autonome u kryen gjithmonë me shpejtësi shumë më të ulët. Makinat arritën një shpejtësi maksimale prej 110 km / orë në pistë, shpejtësia më e lartë e lejuar në autostradat e Koresë së Jugut.

Automjetet gjithashtu demonstronin teknologjinë 5G, e cila gjithashtu u integrua. Edhe pse veprimi është një marifet publiciteti, ajo tregon se teknologjia është duke u zhvilluar vazhdimisht. Tregu i gatshëm të jetë modeli i parë vetëlëvizës Hyundai 2021. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO