Ekonomi – Lajmi.net

Aktuale

Mallrat serbe dominojnë tregun Kosovar përkundër taksës

Përkundër vendosjës së taksës 100 % ndaj mallrave serbe dhe boshnjake përsëri nuk vërehet mungesa e tyre në tregun kosovar....

18 March, 2019 Lexo më shumë

Miratohet Rregullorja për transformimin e aseteve të caktuara të ndërmarrjeve shoqërore me negocim direkt

Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP), ka njoftuar palët e interesuara (subjekt fizik dhe/ose juridik) se Bordi i Drejtorëve të Agjencisë Kosovare të Privatizimit ka miratuar Rregulloren për shitjen e aseteve të caktuara të ndërmarrjeve shoqërore me negocim direkt. ...

18 March, 2019 Lexo më shumë

Veseli kritikon ashpër abuzimin e njerëzve të pushtetshëm për punësimet politike

Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka kërkuar që të ndalohet nepotizmi....

18 March, 2019 Lexo më shumë

Hasani: Ligji për media do të ndalojë lajmet e rreme

Sot në kohën e zhvillimit të teknologjisë informative, çdo ditë e më shumë po lindin portale që po shpërndajnë lajme të rreme e të pa verifikuara. ...

18 March, 2019 Lexo më shumë

Punëtorët e Trepçës, pa paga

Për shkak të prodhimit të ulët dhe ndryshimit të Statutit, mbi 1200 punëtorë të ndërmarrjes pa paga....

17 March, 2019 Lexo më shumë

Arifi e pranon se ka kontrabandë të mallrave serbe në Kosovë

Këshilltari politik i kryeministrit Ramush Haradinaj, Avni Arifi, e ka konfirmuar që ka kontrabandë të mallrave serbe në Kosovë....

17 March, 2019 Lexo më shumë

Rritet kontrabandimi i mallrave ushqimore serbe që nga vendosja e taksës

Që nga 21 nëntori kur Kosova ka vendosur taksë doganore 100 për qind për Serbinë dhe Bosnjën, është rritur dukshëm kontrabandimi i mallrave ushqimore....

17 March, 2019 Lexo më shumë

Mosanëtarësimi në ENTOS, Kosova humb rreth 300 milionë euro

Mosanëtarësimi në Rrjetin Energjetik Evropian i ka shkaktuar Kosovës humbje rreth 300 milionë euro, që nga paslufta, mjete që i ka përfituar Serbia. E, kësi soji Serbia për çdo vit fiton nga 17 milionë euro....

16 March, 2019 Lexo më shumë

Zvicra do të vazhdoj të mbështesë BQK-në

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka pritur në takim, Ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Jean-Hubert Lebet....

15 March, 2019 Lexo më shumë

Hoxha: Pavarësia ekonomike e grave është thelbësore për mirëqenien e tyre

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka takuar gratë e Qendrës për Promovimin e të Drejtave të Grave në Drenas, ku u prit nga Drejtoresha, Kadire Tahiraj me bashkëpunëtore, dhe me këtë rast, vlerësoi punën e madhe që bëjnë gratë aty....

15 March, 2019 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO