Haaland: Nuk po shënoj mjaftueshëm, duhet të kem më shumë gola sesa ndeshje

18:42 | 9 Shtator 2021

Ylli i Borrusia Dortmund, Erling Haaland e shënoi golin e tij të 12-të ndërkombëtar me Norvegjinë në ndeshjen e fundit ndaj Gjibraltarit, por norvezgjezi nuk është i kënaqur me veten.

Haaland mendon se ai duhet të shënojë më shumë gola sesa luan ndeshje, pasi shënoi një hat-trick kundër Gjibraltarit në kualifikueset e Kupës së Botës në “Katar 2022”.

Ylli i Borrusia Dortmund arriti numrin e tij ndërkombëtar në 12 gola në 15 ndeshje me kombëtaren norvegjeze.

Por duke foluar pas ndeshjes, sulmuesi i lindur në Leeds ka pranuar se nuk ndihet sikur po i jeton standardet e tij personale përsa i përket një rendimenti të golave ​​në lojë.

“Unë nuk shënoj gola të mjaftueshëm,” tha Haaland për ‘TV2’ pas fitores së skuadrës së Stale Solbakken.

“Unë jam afër një goli [për lojë] mesatarisht. Unë personalisht mendoj se duhet të kisha më shumë gola sesa ndeshje.”

I pyetur nëse ai mendon se do të jetë në gjendje të tejkalojë rekordin e Jorgen Juve me 33 gola për Norvegjinë, ai shtoi: “Ju ndoshta mund ta imagjinoni se për çfarë po punoj.”

Në moshën 21 vjeç, Haaland tashmë konsiderohet ndër lojtarët më të mirë në botë, me stokun e tij që vazhdon të rritet – dhe kapiteni i tij kombëtar Martin Odegaard nuk bën përjashtim.

“Numrat flasin vetë”, tha mesfushori i Arsenalit për ‘NRK’. “Nuk ka shumë më tepër për të thënë, me të vërtetë. Absolutisht, absolutisht e çmendur. Ne jemi me fat që e kemi atë.”

Njeriu i ‘Gunners’ shtoi për ‘Dagbladet’: “Unë do të thoja që ai është pikërisht atje ndër më të mëdhenjtë. Ai nuk qëndron prapa për askënd.”

Forma e pasur e Haaland në nivel ndërkombëtar mund të mos përputhet me standardet e tij, por sigurisht që po bën histori për vendin e tij.

Norvegjia renditet në krye të grupit G të kualifikimeve, së bashku me Holandën, dhe kanë një shans të madh për të arritur në Kupën e parë Botërore që nga Franca 1998.

Në nivel vendas, ai aktualisht është i dyti në tabelën e shënimit të Bundesligës, pas vetëm Robert Lewandowskit të Bayern Munich. /Lajmi.net