50 vjet më parë: Taunus sportiv, modelet e para Ford me dizajn RS – Lajmi.net
50 vjet më parë: Taunus sportiv, modelet e para Ford me dizajn RS
Autori: Lajmi.net AutoAuto & Tek 9:52, 3 August 2018
Ford feston një jubile të rëndësishëm: 50 vjetorin e  e modelit RS, një linjë sportive që është mbajtur deri tani.

 

Shkurtesa e RS për Ford vjen nga termi Rallye Sport, që do të thotë “versionet e përplasura” të modeleve serike.

Interesante  është se në kohën e fillimit të RS, modeli Ford kishte dy gjenerata të Taunus (P6 dhe P7), kështu që të dy ata morën performancën e Rallye Sport.

Modelet e para të RS ishin Ford 15M RS (Taunus P6), Ford 17M RS (Taunus P7b) dhe Ford 20M RS (Taunus P7b).

Përveç pamjes së jashtme tërheqëse, versionet e para RS kanë një veshje të brendshme fantastike. /tesheshi.com/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO