YouTube angazhon 25 milionë dollarë për të luftuar lajmet e rreme – Lajmi.net
YouTube angazhon 25 milionë dollarë për të luftuar lajmet e rreme
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 11:29, 11 July 2018
YouTube e Google thotë se po ndërmerr disa hapa për të siguruar vërtetësinë e lajmeve në shërbimin e saj duke goditur dezinformimin dhe mbështetjen e organizatave të lajmeve.

YouTube do të fillojë t’u tregojë përdoruesve përshkrimet e shkurtra të teksteve të lajmeve në rezultatet e kërkimit të videove, si dhe paralajmërimet që tregimet mund të ndryshojnë. Qëllimi është për të kundërshtuar videot e rreme që mund të shpërhapen menjëherë, fatkeqësive natyrore dhe ngjarjeve të tjera të mëdha. Për shembull, rezultatet e kërkimit në YouTube treguan në mënyrë të dukshme videot që pretendonin se “provonin” se vrasjet masive si ai që vrau së paku 59 në Las Vegas ishin të rreme, transmeton lajmi.net.

Në këto raste urgjente, videoja tradicionale nuk do të bëjë, pasi merr kohë që mediat e lajmeve të prodhojnë dhe verifikojnë klipe me cilësi të lartë. Pra, YouTube ka për qëllim të shkurtojë qarkun e keqinformimit me tregimet e tekstit që shpejt mund të ofrojnë informata më të sakta.

YouTube gjithashtu tha se do të angazhojë 25 milionë dollarë gjatë disa viteve të ardhshme për të përmirësuar lajmet në YouTub. Kjo shumë përfshin fonde për të ndihmuar organizatat e lajmeve në mbarë botën të ndërtojnë “operacione të qëndrueshme video”, siç janë trajnimi i stafit dhe përmirësimi i kapaciteteve prodhuese. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO