Të qëndrosh ose të shkosh: Dilema e Valverde

10:31 | 22 Maj 2019

Javën e kaluar, presidenti i Barcelonës Josep Maria Bartomeu deklaroi që Ernesto Valverde do të qëndrojë në Camp Nou sezonin e ardhshëm, pak ditë pasi trajneri vetë kishte vënë bast për qëndrimin e tij me Blaugranët përpara sezonit 2019/20.

Valverde shpjegoi në dy konferencat e shtypit se ai kurrë nuk e kishte konsideruar dorëheqjen dhe se ishte duke pritur për sezonin e ardhshëm, me të ardhmen e tij që u hodh në dyshim pas debaklit në Anfield, pavarësisht se rinovoi kontratën kohët e fundit.

Por finalja e së shtunës në Kupën e Mbretit e paraqet atë me shansin për të fituar një tjetër dopietë dhe t’i hesht të gjithë ata që i vënë në pyetje aftësitë e tij për këtë punë, përcjell lajmi.net.

Me pyetjet e shumta tani, Barcelona ka një numër skenaresh të mundëshme që mund të përballen.

E para prej tyre është një fitore në Benito Villamarin, që nuk do të shtyente në marrjen e ndonjë vendimi dhe Valverde do të qëndrojë në stol edhe vitin e ardhshëm. Së pari, për shkak se dy dopieta në dy vjet nuk janë pak.

Por mbetet për t’u parë se çfarë do të bëjë Valverde. Ai nuk ka gjithçka që mund të vazhdojë, siç është mbështetja e të gjithë drejtuesve të Barcelonës, dhe mendohej se një kolaps në Anfield do ta shihte atë të largohej. Askush nuk e di se çfarë mendime po rrotullohen rreth kokës së tij, dhe asgjë nuk mund të përjashtohet.

Skenari i dytë është ndoshta më dramatik dhe do të shihte Blaugranasit të humbisnin në Sevilje kundër Valencias. Dështimi për të fituar një dopietë do të çonte në shumë pyetje, dhe Bartomeu mund të kthente fjalët e tij mbrapsht. Në fund të fundit, presidenti ishte afër ta shkarkonte atë pas poshtërimit nga Roma.

Një humbje ka gjasa të ketë pasoja të rënda, dhe skuadra do të ndikohet edhe seriozisht. Rezultati i finales do të formësojë atë që ndodh këtë verë, dhe masat drastike mund të jenë në rrugën e tyre. /Lajmi.net/