Rusia sapo ka vendosur një rekord të ri udhëtimi në hapësirë – Lajmi.net
Rusia sapo ka vendosur një rekord të ri udhëtimi në hapësirë
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 12:58, 12 July 2018
Rrugët ruse të furnizimit në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës janë bërë një gjë e tillë e rregullt dhe e parashikueshme.

Anija, e quajtur Progres, u ngrit nga vendi i saj i nisjes në Kazakistan, para pak ditësh, pra me 10 korrik dhe arriti në stacionin e hapësirës vetëm disa orë më vonë. Koha e përgjithshme nga nisja deri në destinacionin e caktuar ishte 3 orë dhe 40 minuta.

Tani këto tingëllojnë si numra të thjeshtë, por rekordi i mëparshëm ishte 5 orë dhe 39 minuta. Ky mision i fundit arriti të rruajë dy orë jashtë kohës rekord, e cila është shumë e egër, transmeton lajmi.net.

Pra, si e bënë atë? E pra, specifikat janë paksa të paqarta në fund të Rusisë, por thelbi është se agjensia ruse e hapësirës tani po përdor një sistem të përditësuar të lundrimit në misionet e saj të furnizimit. Ky sistem i ri është dukshëm shumë më i mirë se çdo gjë që ata po e përdorin më parë dhe është ndihmuar për ta bërë udhëtimin shumë më efikas, duke shkurtuar kështu kohën që duhet për automjetet e saj për të arritur në Stacionin Hapësinor.

Sistemi i ri i navigimit me siguri ka ndihmuar, por shpejtësia me të cilën një anije mallrash mund të arrijë në stacionin hapësinor varet nga një numër faktorësh, jo pak prej të cilave është pozicioni i vetë stacionit në orbitën e Tokës.

Misioni ishte i pa pilotuar, por agjensia ruse e hapësirës shpreson të përdorë këtë rrugë të optimizuar për udhëtimet e ardhshme me njerëz në stacionin e hapësirës. Kjo me siguri do të jetë një lajm i mirë për astronautët, pasi ata do të dëshironin të shpenzonin sa më pak kohë në kufijtë e ngushtë të kapsulës së ekuipazhit. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO