Pamja fantastike e një pylli në Kalifroni që mund të shihen me biçikletat hekurudhore

Shumica e vendeve të pa vizituara ndonjëherë dhe që nuk kemi dëgjuar më parë, janë bërë ndër atraksionet më të famshme turistike ku njerëzit shijojnë pamjen e bukur të natyrës.

Fun

10/06/2020 08:29

Biçikleta në shina është një mundësi shumë e mirë për të shijuar pamjen e bukur nga një mënyrë më ndryshe, transmeton lajmi.net.

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka rreth 50 shtigje hekurudhore të shndërruara të përdorura në një shteg me shumë përdorime, zakonisht për ecje, çiklizëm, hipur në kalë.

Pyjet Redwood mund të jenë diçka që të gjithë që pëlqen të eksplorojnë natyrën duhet ta vendosin në listën e tij/saj për t’u vizituar, dhe mund të bëhet edhe tani ndërsa shumë vende turistike janë mbyllur për shkak të masave të COVID-19.

Ndodhet tre orë në veri të San Francisko përgjatë bregdetit të Paqësorit dhe u ofron vizitorëve të shijojnë pemë madhështore që kanë ekzistuar me shekuj.

Treni Skunk është një trashëgimi hekurudhore që ka drejtuar bregun e veriut që nga viti 1885. Disa nga pemët në pyjet Redwood janë më shumë se 1 mijë vjet të vjetra dhe më shumë se 300 metra të larta. Gjeneratat e të rinjve dhe të moshuarve që hipnin trenave i admiruan këto bukuri.

Skunk u krijua në 1925 kur u futën motoçikleta, kështu që ato u përdorën gjerësisht për të turneuar në këto pyje të bukura.

Sidoqoftë, një lloj udhëtimi krejtësisht i ndryshëm përmes këtij pylli antik është në dispozicion tani duke marrë me qira biçikletë me porosi dhe duke bërë pedalim të qetë nëpër pyll. Këto biçikleta hekurudhore janë të sigurta në shinat, dhe asnjë udhëtim apo trafik tjetër nuk është i garantuar gjatë udhëtimit.

Biçikletat hekurudhore mund të strehojnë njerëz të të gjitha moshave, aftësive dhe niveleve të aftësive, pasi ato mund të hipen lehtësisht për shkak të pajisjes me motorë elektrikë.

Udhëtimi me biçikletë hekurudhor kërkon 1.5 deri në 2 orë. /Lajmi.net/

YouTube player