Kufjet që lexojnë trurin do të flasin për ne pa hapur gojën – Lajmi.net
Kufjet që lexojnë trurin do të flasin për ne pa hapur gojën
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 13:20, 9 April 2018
Paisja e cila lexon mendimet në trurin tuaj, është e aftë ti përpunojë ato dhe të flas për ju pa hapur gojën.

 

Pajisja vendoset në kokë, ku  disa elektroda marrin sinjale të vogla në nofullën dhe fytyrën që shkaktohen nga mendimet e brendshme, që nuk janë të dukshme për syrin e njeriut.

Ideja e një kufjeje që mund të transkriptojë mendimet tuaja mund të tingëllojë si një pajisje e frikshme.

Por studiuesit nga Insituti Teknologjik i Massachusetts kanë krijuar një kufje të tillë, të quajtur AlterEgo.

Këto sinjale pastaj futen në sistemin operativ të paisjes që është trajnuar për t’i lidhur sinjalet me fjalë të caktuara.

Profesor Pattie Maes, i cili ishte mbikqyrësi në studim, tha: “Për momentin, përdorimi i këtyre pajisjeve është shumë inovativ.”, transmeton oranews.

Kufjet janë rreth 92 për qind të sakta, por studiuesit besojnë se kjo duhet të përmirësohet më shumë ditë pas dite.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO