Të Infektuar: 57.317

Të Shëruar: 50.487

Të Vdekur: 1.447

Këto janë lulet që ju bëjnë të jeni tërësisht të obsesionuar

17:32 | 16 Korrik 2020

Ekzistenca e shumë llojeve të luleve succulents paraqet një sfidë të madhe për të zgjedhur ato më të mirat për nevojat dhe interesat tuaja unike.

Succulents janë të shkëlqyeshëm për vende të buta, të ngrohta por edhe të ftohta, ato janë rezistente ndaj thatësirës sepse kanë gjethe të trasha që i përdorin për të ruajtur lagështinë, transmeton lajmi.net.

Ata e ruajnë ujin në gjethet e tyre, ata mund t’i rezistojnë diellit për një kohë të gjatë me shumë pak ujë, gjë që është shumë e mirë për njerëzit që nuk janë në shtëpi shpesh për shkak të punës ose jetës së jashtëzakonshme.

Ata kërkojnë shumë pak vëmendje dhe mund të zgjasin shumë kohë, ndërsa shtojnë gjallëri dhe strukturë në çdo shtëpi.

Succulents janë bimë që u japin njerëzve një përzgjedhje të madhe të ngjyrave, që është padyshim diçka më sfiduese kur doni t’i përhapni ato në kopsht.

1) Echeveria laui

Echeveria laui është karakteristikë e Oaxaca në Meksikë. Gjethet janë në formë trëndafili, të cilat mund të jenë të rrumbullakëta dhe të gjera deri në pesë centimetra.

Kombinuar me tonin gri-blu të gjetheve të trasha, shton ngjyrën tërheqëse që ofron kjo bimë. Ajo rritet më së miri në tokë të drenazhuar mirë në një vend të thatë në diell. Ata nuk janë plotësisht rezistent ndaj ngricave dhe kanë nevojë për shumë më pak ujë në dimër sesa në pranverë ose verë.

2) Pachyphytum Oviferum ‘gur i hënës rozë ’

Ai gjithashtu ka origjinën nga Meksika Qendrore dhe ka të dhëna për ngjyrën e pjeshkës të përzier në rozë. Ajo ka një ngjyrë themelore rozë, duke përfshirë gjethe blu-vjollcë.

Gjethet e saj janë të mbuluara me një film të bardhë ose argjendi të njohur si farina, ka lule të vogla.

Ata lulëzojnë më së miri në një vend pjesërisht me diell dhe gjithashtu nuk u pëlqen acar. Kërkon lotim të rastit, gjë që ua bën më të lehtë rritjen e tyre.

3) Sedeveria Gran ‘Granit Rozë ’

Ky është një opsion i shkëlqyeshëm për të zgjedhur një bimë të bukur për ata që kërkojnë një shkëlqim delikate të ngjyrave.

Kjo është një bimë hibride, e cila ka rrjedh mahnitëse të nenexhikut dhe gjethe rozë të dobët. Vendi më i mirë për t’u rritur është një zonë pjesërisht me diell ose një zonë me dritë të ndezur brenda.

4) Sedum rubrotinctum ‘Aurora’ – Jelly Bean

Kjo bimë e mrekullueshme ka formën e një fasule, kjo është arsyeja pse emri tjetër i saj është Jelly Bean. Lulet janë të vogla dhe të verdha në të verdhë dhe gjethet janë lëng dhe shumëngjyrësh, të gjatë rreth 2 centimetra.

Në fillim, gjethet janë jeshile dhe mbarojnë me një majë rozë.  Kjo bimë gjithashtu ka origjinë nga Meksika. Bima është e lehtë për tu mirëmbajtur, kërkon lotim të rastit, kullim të mirë dhe pak diell.

5) Crassula ovata Beauty Pink

Kjo është një variacion i bimës së lules, e cila gjithashtu ka rrjedh të trashë dhe gjethe me shkëlqim. Mund të rritet në lartësi dhe gjerësi deri në 5 metra, gjë që e bën atë mbresëlënëse. Ka lule mjaft rozë në formën e një ylli, ajo shijon të shijshme dhe aromatik.

Kërkon shumë diell, por lulëzon edhe në vende pjesërisht me diell, si gjumërat e tjerë, lotimi i rastit dhe dimri nuk janë shumë të këndshëm për të. Mund të përhapet nga gjethet ose rrjedh.

6) Crassula pellucida “Variegata” ose “Calico Kitten”

Crassula pellucida “Variegata” ose “Calico Kitten” e ka origjinën nga Afrika e Jugut. Me gjethet e saj shumëngjyrëshe, të formës së zemrës, ajo është e popullarizuar në kopshte dhe është ideal për të varur shporta ose si një mbulesë tokësore.

Ai lulëzon më së miri në diell të pjesshëm ose brenda në një zonë të ndriçuar me shkëlqim. Ashtu si shumë succulents të tjerë, ata nuk janë të lumtur në zonat e ngricave. Ato janë të lehta për tu rritur dhe shpërblyer me një pamje të bukur.

7) Echeveria ‘Perle Von Nurnberg’

Kjo bimë ka gjethe tërheqëse të veshura me pluhur që kanë ngjyrë gri-rozë. Në muajt e verës, kjo bimë del nga një rrjedhin e gjatë që ka edhe lule rozë dhe të verdhë.

Kushdo mund ta rritë këtë bimë, dhe lulëzon me shumë pak lotim, por ajo ka nevojë për tokë të duhur. Përhapja mund të jetë nga gjethet ose rrjedh e prerjeve, dhe madje edhe nga farat.

8) Aloe ‘Skuqje rozë’

Ka një larmi interesante të gjetheve në jeshile dhe rozë përgjatë skajeve. Në muajt e vonë të dimrit dhe në pranverën e hershme, lulëzon me lule të ndritshme portokalli, e cila është një ngjyrë vërtet e bukur!

Ato karakterizohen nga thjeshtësia në kujdes dhe gjenden në shumicën e kopshteve të harlisura. Në dimër, ata as nuk kërkojnë ujë, dhe ata lulëzojnë më së miri në tokë të drenazhuar mirë, sepse një sasi e madhe uji mund ta dëmtojë atë.

9) Graptopetalum paraguayense Plant ‘Bimë fantazmë ’

Ekzistojnë bimë të tjera të quajtura “Bimë fantazmë”, por kjo është vendase në Meksikë dhe ka gjethe interesante që janë në formë trekëndëshi (në formë rozete).

Bima lulëzon më së miri në diell dhe bëhet trëndafili aq më shumë i ekspozohet asaj. Kërkon lotim shumë pak dhe shumë kultivues priren të krasitin këto bimë për t’i sjellë ato në një formë më të plotë ose më të rrumbullakët.

10) Graptoveria “Douglas Huth”

Ky është një hibrid – një kombinim i echeverria dhe graptopetalum. Ka gjethe të trasha gri-jeshile që kthehen në rozë. Preferon kushtet e thata dhe nuk toleron ngricën. Ata rriten dhe shumohen lehtë, dhe kopshtarët e papërvojë kanë sukses në këtë. /Lajmi.net/