iPhone është tregues i mirë i pasurisë – Lajmi.net
iPhone është tregues i mirë i pasurisë
Autori: Lajmi.net Auto & TekFunKurioziteteTeknologji 19:48, 11 July 2018
Studiuesit shqyrtojnë lidhjen midis pasurisë, produkteve dhe markave: iPhone është treguesi më i mirë.

Hulumtuesit në Universitetin e Çikagos, si pjesë e një dokumenti mbi kohezionin kulturor në Shtetet e Bashkuara, zbuluan marrëdhënien historike midis markave dhe produkteve specifike dhe pasurisë materiale shtëpiake, raporton BusinessInsider . Studimi shqyrton periudhën midis 1992 dhe 2016 dhe i referohet Shteteve të Bashkuara të Amerikës . Sipas tij, zotërimi i një iPhone në vitin 2017 është një nga shenjat më të besueshme të prosperitetit, transmeton lajmi.net.

“Të dhënat afatgjata tregojnë qartë se asnjë markë tjetër nuk lejon konkluzione të tilla të padrejta për një të ardhur më të lartë, siç është iPhone i Apple ” , thotë raporti. Kush e zotëron një iPhone , ishte në 2016 me një probabilitet prej 69.1 përqind anëtar të klasave më të larta të të ardhurave.

Një iPad është gjithashtu një tregues i mirë me një probabilitet prej 66.9 përqind. Studimi bazohet në një studim prej 6400 personash. Krahasimi historik gjithashtu tregon se si simbolet e statusit dhe kështu treguesit e prosperitetit kanë ndryshuar në vitet e fundit. Për shembull, në vitin 1992, pronësia e një pjatalarëse ishte treguesi më i mirë i pasurisë së familjes me një probabilitet prej 71.4 përqind. Në vitin 2004, makina e re ishte në krye të listës. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO