Google Maps apo Apple Maps? Kë preferojnë përdoruesit, rezultate të habitshme (Foto) – Lajmi.net
Google Maps apo Apple Maps? Kë preferojnë përdoruesit, rezultate të habitshme (Foto)
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 17:50, 12 July 2018
Apple Maps kishte një fillim të përafërt, por më pas kompania filloi të derdh më shumë burime me mendim të përmirësoj vetën.

Plot gjashtë vjet pas themelimit, Apple Maps tani po fillon të mbledhë të dhënat e veta, me një flotë automjetesh të pajisura me kamera dhe LIDAR që përmbytin rrugët e Kalifornisë për të marrë pamje, transmeton Lajmi.net

Problemi? Pra, Apple është gjashtë vjet prapa Google. Makina për regjistrimin e rrugëve nga Google gjashtë vite më parë filloi udhëtimin e saj nëpër botë në mënyrë të t’i ketë të gjitha pamjet.

Kjo do të thotë që Google Maps është ende shumë përpara Apple në lojën e navigimit dhe sondazhi i fundit nga përdoruesit e provon këtë të thënë. Hulumtuesit e tregut i morën në pyetje njerëzit për të dy aplikacionet dhe sigurisht me përqindje drastike ka fituar Google Maps.

Google Maps përmban 67% kundër 11% të përdoruesve që ka Apple Maps. Megjithatë kjo nuk është e gjitha, kur u pyetën për preferencat e tyre të udhëtimit, ata cekën një sërë specifikash në të cilat Google Maps qëndron më mirë./Lajmi.net/ 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO