Fotografja zbulon pamje të tmerrshme të “detit të mbuluar nga plastika”

9:16 | 3 Qershor 2020

Një fotografe zbuloi “detin të mbuluar nga plastika” afër ishullit Caribbean.

Plastika është zhvilluar si një material i lirë që të lehtësojë jetën tonë çdo ditë, po tani, duket se ka bërë më shumë keq se sa mirë, transmeton lajmi.net.

Çështja kryesore me plastikën është asgjësimi jo i duhur i tij në ambientin tonë. Rreth 8 milionë ton plastikë hidhen në oqeane, duke u bërë një rrezik i madh për jetën detare dhe gjallesat që jetojnë në të.

Plastika mbyt miliona kafshë çdo ditë, që nga zogjtë tek peshqit dhe organizmat e tjerë detarë. Gati çdo zogë i detit ushqehet me plastikë, dhe afër 700 specie njihen që janë ndikuar nga ajo.

Një fotografe, Caroline Power ishte duke afër një ishulli në Caribbean kur pa miliona pjesë të plastikës që ishin mbuluar ujin.

Ajo gjithashtu ka ndarë me ne disa nga pamjet nën ujë dhe ku vërehen dëmtimet e shkaktuara nga plastika. /Lajmi.net/