Të Infektuar: 3703

Të Shëruar: 1946

Të Vdekur: 79

”Çmimet e Bitcoin janë manipuluar”

23:15 | 16 Qershor 2018

Bitcoin

Sipas një studimi nga Universiteti i Teksasit, monedha digjitale ‘Tether’, e lidhur me dollarin amerikan, u përdor artificialisht për të fryrë çmimet e Bitcoin.

 

Profesori i financave në universitet, John Griffin si dhe studenti i diplomuar Amin Shams, analizuan blerjet me bllokada dhe zbuluan se blerjet kryesore të Tether ishin të caktuara për të ndjekur rëniet e tregut dhe ndihmuan në stabilizimin e ‘hapësirës’ së Bitcoin, raporton CNN, transmeton lajmi.net

“Këto modele nuk mund të shpjegohen nga kërkesa e investitorëve,” thanë ata në studim.

Griffin dhe Shams gjithashtu kanë zbuluar kohët e fundit se VIX, indeksi i luhatshmërisë së Wall Street ishte duke u manipuluar.

Çmimi i bitcoin ka rënë 1% të mërkurën në rreth 6.485 dollarë, sipas CoinDesk.

Bitcoin vazhdoi disa ditë pas u hakua masivisht në Korenë e Jugut. Të hënën, Coinrail i Koresë së Jugut tha se ishte hakuar dhe rreth 30% të valutave virtuale ishin vjedhur.
Koreja e Jugut është një nga tregjet më të mëdha për tregtinë kripto në botë. /Lajmi.net/