”Çmimet e Bitcoin janë manipuluar” – Lajmi.net
”Çmimet e Bitcoin janë manipuluar”
Autori: Lajmi.net Auto & TekKriptovalutat 23:15, 16 June 2018
Bitcoin
Sipas një studimi nga Universiteti i Teksasit, monedha digjitale 'Tether', e lidhur me dollarin amerikan, u përdor artificialisht për të fryrë çmimet e Bitcoin.

 

Profesori i financave në universitet, John Griffin si dhe studenti i diplomuar Amin Shams, analizuan blerjet me bllokada dhe zbuluan se blerjet kryesore të Tether ishin të caktuara për të ndjekur rëniet e tregut dhe ndihmuan në stabilizimin e ‘hapësirës’ së Bitcoin, raporton CNN, transmeton lajmi.net

“Këto modele nuk mund të shpjegohen nga kërkesa e investitorëve,” thanë ata në studim.

Griffin dhe Shams gjithashtu kanë zbuluar kohët e fundit se VIX, indeksi i luhatshmërisë së Wall Street ishte duke u manipuluar.

Çmimi i bitcoin ka rënë 1% të mërkurën në rreth 6.485 dollarë, sipas CoinDesk.

Bitcoin vazhdoi disa ditë pas u hakua masivisht në Korenë e Jugut. Të hënën, Coinrail i Koresë së Jugut tha se ishte hakuar dhe rreth 30% të valutave virtuale ishin vjedhur.
Koreja e Jugut është një nga tregjet më të mëdha për tregtinë kripto në botë. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO