Të Infektuar: 4307

Të Shëruar: 2095

Të Vdekur: 94

Arma e së ardhmes prodhohet nga Kina: E shpon çelikun dhe nuk nxjerrë zë

19:44 | 30 Qershor 2020

Kina ka shfaqur fuqinë e saj ushtarake në një video demonstruese të ushtarëve të saj duke përdorur armë spirale të teknologjisë së lartë që shpojnë drurin dhe çelikun pa lëshuar tinguj.

Arma futuristike përdor shtytje elektromagnetike në vend të barutit, duke i bërë ato shumë më të qeta se armët konvencionale, transmeton lajmi.net.

Forca elektromagnetike e armës tërheq dhe lëshon predhën – siç tregohet në pamjet e siguruara nga tabloidi Daily Star.

Në klip, ushtarët kinezë demonstrojnë armët në disa materiale, duke përfshirë një fletë çeliku të ngurtë dhe shtatë shtresa druri.

Në të gjitha materialet, plumbi i armës lë vrima të përkryera.

Kliko këtu për ta parë videon /Lajmi.net/