Analizë për sezonin turpërues të Real Madridit

15:26 | 20 Maj 2019

Sezoni katastrofal i Real Madridit ka përfunduar dhe tani vera është këtu dhe planet për vitin e ardhshëm mund të vihen në veprim.

Kthimi i Zinedine Zidane nuk ishte i mjaftueshëm për të rregulluar gjërat në fushë, kështu që disa lojtarë do të duhet të largohet e disa do të vijnë këtë merkato.

Mendimi i klubit mbetet i njëjtë dhe është se ndryshimi është i nevojshëm, por jo një revolucion i plotë, përcjell lajmi.net.

Besimi në disa lojtarë mbetet përkundër sezonit 2018/19, vazhdon të mbetet konstant.

Portierët

Thibaut Courtois është zgjedhja e parë për vitin e ardhshëm.

Klubi është i përkushtuar ndaj tij dhe belgët është numri 1 i tyre.

Keylor Navas do të largohet me dashurinë e tifozëve, por ai nuk ishte askund mbi mesataren këtë sezon.

Mbrojtësit

Sergio Ramos tregoi angazhim, Alvaro Odriozola kishte dëshirë dhe Sergio Reguilon u shfaq, por ishte paksa i emocionuese për këtë sezon.

Nacho ishte zhgënjyes, Marcelo dukej më së miri dhe Raphael Varane shprehu dëshirën për t’u larguar.

Mesfushorët

Asnjëri nuk iu afrua nivelit të tyre, madje as fituesi i Topit të Artë Luka Modric.

Casemiro ishte një hije e vetes së tij, Toni Kroos ishte i dobët, Isco rrallë kishte besim, Dani Ceballos u zemërua dhe Marcos Llorente kishte vetëm një dhjetor të jashtëzakonshëm.

Sulmuesit

Karim Benzema ishte një shpresë e madhe dhe Vinicius premtoi shumë.

Marco Asensio, ndërkohë, nuk ka mbërritur atë që pritet prej tij, ndërsa Gareth Bale ka pasur sezonin e tij më të keq dhe Lucas Vazquez ka punuar shumë.

Trajnerët 

Julen Lopetegui nuk e kuptoi klubin dhe e la Vinicius në tribuna.

Rezultati nuk ka ardhur dhe ai ka vazhduar, megjithëse ai ka ofruar performancën më të mirë të sezonit në Ligën e Kampionëve kundër Romës.

Santiago Solari erdhi dhe u pozicionua qartë me Bale, Marcelo dhe Isco, të cilët e shpërbylen me ‘shkarkim’.

Më pas Zidane mbërriti, por nuk mund ta mbante anijen. Ai donte të fitonte të gjitha 11 ndeshjet e tij, por humbi pothuajse gjysmën e tyre. /Lajmi.net/