Ky është mesazhi i parë që është dërguar me telefon para 25 vjetëve – Lajmi.net
Ky është mesazhi i parë që është dërguar me telefon para 25 vjetëve
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 17:12, 28 November 2017
Mesazhet në telefon kanë ndryshuar mënyrën e të komunikuarit mes njerëzve duke tejkaluar kufijtë.

Dërgimi i një mesazhi përmes telefonit mbush plot 25 vjet. Dhe e dini se teksti i parë i dërguar është “Gëzuar Krishtlindjet”.

Mesazhi i parë është dërguar në 3 dhjetor të vitit 1992 nga inxhinieri i Vodafone Neil Papworth.

“Gëzuar Krishtlindjet” ishte përmbajtja e tekstit që ai dërgoi nga kompjuteri i tij te telefoni i një kolegu.

Ideja ishte në fakt për të publikuar një shërbim për të gjetur njerëzit. Por askush nuk e mendoi që shpërndarja mesazheve do të përhapej kaq shumë.

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO