Greku i ofron fabrikën e tij Muskit për të hapur një fabrikë të makinave elektrike – Lajmi.net
Greku i ofron fabrikën e tij Muskit për të hapur një fabrikë të makinave elektrike
Autori: Lajmi.net AutoAuto & Tek 19:19, 7 March 2018
Elon Muks mund të ketë plane për kolonizimin e Marsit, nëse kthehemi në tokë ai po e zgjeron biznesin e tij duke e hapur një fabrikë në Greqi të quajtur “Tesla Greece”.

Kompania e makinave elektrike të Muskut është një histori e suksesshme e suksesit për diasporën greke, ku tre nga hartuesit më të mëdhenj të Teslës mbajnë diploma nga Universiteti Teknik Kombëtar i Athinës.

Planet e Teslës për vendin kanë një “potencial të ndryshueshëm të lojës”, që kreu i Shoqatës së Sipërmarrësve Helenike, Vasilis Apostolopoulos, është zotuar të dorëzojë falas fabrikën e tij industriale si një terren për testimin e produkteve të reja.

Duke iu drejtuar delegatëve në formumin vjetor të ekonomisë që është mbajtur në Delphi, Apostolopoulos tha “Unë i kam shkruar personalisht Muskut që është i mirëseardhur në Greqi… dhe të them se për 10 vitet e ardhshme unë do të jap, me kosto zero për kompaninë time, uzinën industriale të grupit tim jashtë Korintit, në mënyrë që Greqia të jetë në vijën e frontit të inovacionit global.”

Duke e përshkruar këtë lëvizje si një “votëbesim” në vendin e borxhit, Apostolopoulos, i cili është shefi ekzekutiv i Grupit Mjekësor të Athinës, një ofrues kryesor shëndetësor privat, tha se ishte gjithashtu i përgatitur që të ofrojë mbulim të plotë mjekësor për një vit për të gjithë anëtarët e stafit të Tesla Greqisë dhe stafin ndërkombëtar që viziton kompaninë.

“Kjo është më e paktë që mund të bëjmë për të falëndëruar dhe për të falëndëruar dhe për të mirëpritur votën e Muskut për besimin në biznesin Helen, kërkimin dhe teknologjinë,” tha ai për “The Guardian”, transmeton Periskopi.

Përveç, Mbretërisë së Bashkuar, Holandës dhe Gjermanisë, industria e makinave elektrike nuk ka shtrirje të biznesit në Evropë.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO