Werner: Historia e karrierës sime te Chelsea ishte pjesa e parë ndaj Southampton

Chelsea u rikthye te fitorja pas dy humbjeve të njëpasnjëshme, duke e mposhtur Southamptonin me rezultat 3-1, në ndeshjen e cila ishte e vlefshme për xhiron e shtatë të Premier Ligës.

04/10/2021 10:33

Një nga tri golat e Chesleas e shënoi Timo Werner, i cili përfundoi një ecuri pa shënuar në Premier Ligë që nga shkurti i këtij viti.

Werner u shpreh i lumtur pas fitores, por theksoi se pjesa e parë ndaj Southampton ishte pasqyra e vërtetë e tij në karrierën e deritashme tek Chelsea, pas anulimit të golit nga VAR.

“Isha shumë i lumtur që shënova dhe ndihmova ekipin,” tha Werner për Chelsea TV pas ndeshjes.

“Në pjesën e parë, ishte historia e gjithë karrierës sime të Chelseat. Ishte padyshim jo aq e qartë sepse iu desh gjyqtarit një kohë për të marrë vendimin e tij. Ndoshta 50/50. Ne duhet ta pranojmë atë. Më duhej ta pranoja, dhe në fund, isha i lumtur që mund të shënoja përsëri dhe ne e fituam lojën.

“Ishte një fitore shumë e rëndësishme pasi humbëm dy të fundit. Ishte një lojë shumë e vështirë për ne sepse Southampton bëri shumë mirë. Ne ishim pak me fat që morën kartonin e kuq. Ajo na hapi shumë hapësirë. Ishte shumë e vështirë për të krijuar shanse, por në përgjithësi ne ishim ekipi më i mirë.

“Ne e fituam këtë lojë me presion mbi shpatullat tona. Ne kishim mentalitetin për të fituar. Në dy ndeshjet e fundit ne u përballëm me skuadra shumë të mira. Ishte e vështirë krijuam shanse kundër atyre ekipeve. Ne donim të ktheheshim në fuqitë tona të vjetra.

“Kur fitoni Ligën e Kampionëve dhe filloni sezonin duke fituar pothuajse në çdo ndeshje, ju bëheni nën një presion të vogël për të fituar dhe fituar çdo ndeshje. Ne e dimë se jemi një ekip shumë i fortë dhe ne jemi të vështirë të mposhtemi”, përfundoi sulmuesi gjerman. /Lajmi.net