Wenger gjen mesfushën ideale për të luajtur Man Utd

16:05 | 21 Tetor 2021

Arsene Wenger beson se trajneri i Manchester United, Ole Gunnar Solskjaer, mund të ketë gjetur një zgjidhje për enigmën e tij në mesfushë në fitoren e rikthimit 3-2 ndaj Atalantës.

Solskjaer filloi me një bazë mesfushe të Scott McTominay dhe Fred dhe la në bankë Paul Pogba, por United duroi një pjesë të parë katastrofike dhe ra 2-0 në anën e skuadrës së Serie A.

Pogba hyri në lojë për McTominay në minutën e 66-të me Unitedin pas 2-1 dhe Wenger u impresionua nga ajo që pa në treshen e mesfushës Fred, Bruno Fernandes dhe reprezentuesin francez.

Duke folur si ekspert në ‘beIN SPORTS’, ish-trajneri i Arsenalit, Wenger tha: “Pogba, mendova se bëri mirë. Pogba u dha atyre më shumë fuqi nga thellësia e mesfushës duke krijuar topa më të rrezikshëm.

Dhe kur Pogba hyri në lojë, Fernandes u bë më i mirë. Fernandes pati një pjesë të parë të dobët, por në pjesën e dytë ai u bë gjallë gjithashtu. ‘

Dhe në lidhje me kontributin e Fredit, Wenger shtoi: “Unë personalisht do të veçoja pjesën e dytë për Fredin.

“Fred ruajti disa krosime në zonë, në mbrojtje të jashtëzakonshme dhe ai punoi në mënyrë të pabesueshme shumë në pjesën e dytë.”

Komentet e Wenger vijnë ndërsa shefi i United, Solskjaer po përballet me një presion në rritje mbi pozicionin e tij si menaxher.

Fitorja e së mërkurës ishte një tjetër rikthim dramatik me Ronaldon që e nxori Unitedin nga kriza, por skuadra e Solskjaer nuk fiton në tre ndeshje të Premier Ligës.

Ata presin Liverpoolin e vendit të dytë në Old Trafford të dielën, duke e ditur se një humbje do t’i linte ata shtatë pikë prapa skuadrës së Jurgen Klopp pas vetëm nëntë ndeshjeve të ligës.

Por shefi i United është në humor optimist pas fitores në Ligën e Kampionëve, duke thënë: ‘Sonte ishte një rezultat masiv.

“Ne filluam një fillim të ngadaltë me ndeshjen e Young Boys dhe, nëse jemi të sinqertë, kartoni i kuq e ndryshoi lojën, kështu që ishte zhgënjyese.

“Nuk luajtëm mirë kundër Villarrealit, por morëm tre pikët dhe rrëmuam dhe mendoj se sonte ishte një natë speciale për sa i përket bashkimit, shpirtit, luftës që treguam në pjesën e dytë për të vazhduar besimin dhe vazhdoni të shtyni. ‘

Ata do të përballen me një skuadër të Liverpool-it të kryesuar nga Mohamed Salah, i cili është në formën e jetës së tij, me disa që madje thonë se ai është aktualisht lojtari më i mirë në botë.

Legjenda e United Paul Scholes nuk e ndau optimizmin e Solskjaer dhe tha se ai kishte frikë se klubi i tij i vjetër do të dilte kundër një skuadre më të mirë nëse ata përsërisin standardin e shfaqjes së tyre kundër Atalanta.

Dhe Scholes mendoi se fillimi me dy mesfushorë ishte një gabim në emër të Solskjaer.

“Ju festoni çdo fitore, pjesa e parë me të vërtetë më shqetësoi, njerëzit thonë se jam i mjerë, por unë e shikova atë lojë duke menduar për Liverpoolin në fundjavë dhe duke luajtur me Manchester City [më 6 nëntor],” tha Scholes. “Nëse luan me dy mesfushorë qendrorë kundër tyre, do të jetë tre ose katër zero dhe nuk do të ktheheni”

“Ishte mirë të shikoja të gjitha gjuajtjet dhe krosimet në pjesën e dytë, por kjo pjesë e parë më shqetësoi. Ata treguan shpirt të madh, por ata pranuan kaq shumë shanse, lojtarët cilësorë sigurohen që ju të mos e fitoni atë lojë”, përfundoi Scholes. /Lajmi.net