Video e përplasjes së ashpër mes Artetas dhe Kloppit

13:36 | 21 Nentor 2021

Liverpool triumfoi me rezultat të thellë 4-0 ndaj Arsenalit të shtunën mbrëma në Anfield.

Gjatë pjesës së parë, tifozët e futbollit panë një pamje jo shumë të zakonshme pasi pati një parplasje të ashpër mes dy menaxherëve të dy klubeve.

Incidenti ndodhi pasi Sadio Mane dhe Takehiro Tomiyasu sfiduan për një goditje me kokë, me menaxherin e Arsenalit që bëri thirrje që ylli i Liverpool të ndëshkohej.

Klopp reagoi ndaj ankesave të stafit të Arsenalit dhe tha se është i lodhur nga trajnerët që shkojnë pas Mane.

“Nuk ishte plani – situata ishte që Sadio [Mane] shkon për një sfidë të pastër, askush nuk bën faull dhe ata ngrihen dhe për mua është paksa e qartë se nuk kishte asgjë,” tha ai për BBC.

“Ai është thjesht një lojtar fizik – nuk mund ta bësh këtë, ndodh shumë shpesh dhe nuk është e drejtë. Kur ata ngrihen nga pankina është e vështirë të mos ngrihen dhe të thuash diçka.”

Ai shtoi: “Ishte për situatën që nuk ishte faull nga Sadio [Mane], por pankina e Arsenalit u ngrit sikur të ishte një karton i kuq. Unë pyeta se çfarë duan në atë situatë.

“Ne duhej të hiqnim Sadio kundër Atletico-s (Madrid në Ligën e Kampionëve) sepse ata donin që ai të merrte një karton të verdhë. Arbitri bëri shumë mirë në atë situatë – e meritova një karton të verdhë. Nuk ishte në rregull dhe kjo është ajo që thashë. Thjesht ndodhi në moment.

“Nëse do të ishte një sfidë e ashpër, ne jemi të gjithë kështu, por nuk ishte asgjë, ai as nuk e preku atë, ishin vetëm dy lojtarë që u ngjitën në ajër. Dhe [reagimi i Artetës] nuk ishte në rregull dhe kjo është ajo që unë thashë.”

Atmosfera në Anfield u intensifikua pas incidentit dhe ndeshja u ndez shpejt, me Mane që hapi rezultatin para pjesës së parë.

Diogo Jota, Mohamed Salah dhe Takumi Minamino shënuan golat e tyre në pjesën e dytë, ndërsa “Reds” morën tre pikët. /Lajmi.net/