Trump do të takohet me Putinin në Samitin G20 në Japoni

9:49 | 20 Qershor 2019

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump (majtas) dhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin (djathtas) /Foto: AFP

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka paralajmëruar një takim të ri me presidentin rus, Vladimir Putin.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka thënë përsëri se do të takohet me Presidentin rus Vladimir Putin në Samitin e Grupit 20 (G20) të javës së ardhshme në Japoni, transmeton lajmi.net.

Në një intervistë më 19 qershor me Fox News, Trump tha se do të takonte Putinin dhe Presidentin kinez Xi Jinping në tubimin e 28-29 qershorit në qytetin e Osakës.

“Unë dua të bashkohem me Rusinë, dhe unë mendoj se ne do të dëshirojmë të bashkohem me Kinën dhe unë mendoj se do të takohemi.” Unë jam takuar të dyja palët javën e ardhshme në Japoni në G20 “, tha Trump për Fox News .

Më 12 qershor, Trump u tha gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë se “do të takohem me Putinin në G20”.

Megjithatë, Kremlini në atë kohë tha se nuk kishte marrë konfirmim nga Uashingtoni për një takim të mundshëm. /Lajmi.net/