Tesla ndërton në fabrikën për 500 mijë automjete në vit – Lajmi.net
Tesla ndërton në fabrikën për 500 mijë automjete në vit
Autori: Lajmi.net AutoAuto & Tek 9:02, 11 July 2018
Prodhuesi elektrik dëshiron të ndërtojë një fabrikë të madhe makinash elektronike pranë Shangait në Kinë.

Kompania amerikane dëshiron të ndërtojë deri në 500,000 automjete në vit në Shangai , tha të martën, duke cituar persona të informuar. Sipas informatave një marrëveshje tashmë është nënshkruar me autoritetet lokale, transmeton lajmi.net.

Linjat e prodhimit të Tesla në Kinë kanë qenë duke spekulluar për një kohë të gjatë. Së pari, ishte një fabrikë e përbashkët me një kompani nga Kina . Megjithatë, në prill, qeveria kineze njoftoi se kufizimet e pronës për prodhuesit e huaj të automjeteve elektrike do të hiqen. Kjo hap rrugën që Tesla të ngrejë një fabrikë më vete. Shefi i Tesla Elon Musk kishte qenë në Shangai të martën për bisedime me autoritetet, njoftoi media. /Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO