Teknologjia skoceze e baterisë mund të ngarkojë makina elektrike në sekonda – Lajmi.net
Teknologjia skoceze e baterisë mund të ngarkojë makina elektrike në sekonda
Autori: Lajmi.net AutoAuto & TekTeknologji 17:17, 15 August 2018
Bateri rrjedhëse "hidrike elektrike hidrike" mund të jetë e mbushur plotësisht brenda disa sekondave.

Hulumtuesit skocez në Universitetin e Glasgout kanë zhvilluar një teknologji të re për bateri, që mund të shkurtojë kohë e mbushjes së makinave elektrike në mënyrë të ndjeshme. Në vend të orëve ose minutave, procesi i tarifimit mund të përfundojë brenda pak sekondave. E ashtuquajtura bateri “hidrike elektrike” mbështetet në një lëng të koncentruar në të cilin ruhet energjia elektrike ose hidrogjeni në formën e nano-molekulave, transmeton lajmi.net.

Përveç procesit të ngarkimit të shpejtë , teknologjia ofron avantazhe edhe më të mëdha. Pra, dendësia e energjisë e lëngshme është deri në dhjetë herë më e lartë se teknologjitë e tjera të baterisë, të cilat mund të rrisin ndjeshëm gamën e automjeteve . Përveç kësaj, energjia e ruajtur mund të lirohet si nga energjia elektrike ashtu dhe nga hidrogjeni, të cilat edhe veturat e hidrogjenit mund të përdorin ruajtjen efikase të energjisë. /Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO