Smith Rowe: Ishte e lehtë të firmosja një kontratë të re, dua të qëndroj në Arsenal përgjithmonë 

16:18 | 22 Tetor 2021

Emile Smith Rowe dëshiron të jetë një njeri me një klub dhe të kalojë pjesën tjetër të karrierës së tij në Arsenal.

Mesfushori sulmues nënshkroi një kontratë të re pesë-vjeçare gjatë verës dhe në një intervistë ekskluzive për ‘Standard Sport’, tha: “Do të doja të jem këtu përgjithmonë”.

Smith Rowe, një produkt i akademisë që ka qenë me Arsenalin që në moshën 10-vjeçare, është bërë një lojtar kyç nën drejtimin e Mikel Artetës dhe po lulëzon këtë sezon.

21-vjeçari ishte subjekt i një oferte prej 30 milionë funtesh nga Aston Villa gjatë verës përpara se Arsenali ta lidhte atë me një marrëveshje deri në vitin 2026 dhe t’i jepte fanellën me numrin 10.

Smith Rowe thotë se ishte një “vendim i lehtë” për të përkushtuar të ardhmen e tij në ekipin e tij të fëmijërisë dhe i pyetur nëse mund ta shihte veten si një njeri me një klub, ai tha: “Shpresoj që po, shpresoj patjetër.

“Nëse Arsenali më dëshiron për pjesën tjetër të karrierës sime, atëherë unë do të qëndroj këtu përgjithmonë. Është gjithmonë e vështirë [të qëndrosh në një klub për karrierën tënde], por për mua personalisht do të doja të isha këtu përgjithmonë.

“Për mua ishte e lehtë [të nënshkruaja një kontratë të re me Arsenalin]. Natyrisht që nga jashtë nuk dukej kështu, dukej mjaft e vështirë.

“Për mua, të luaja për Arsenalin, të rritesha një tifoz i Arsenalit dhe familja ime rreth meje, ishte e lehtë. Duke u rritur në Londër, nuk doja të largohesha nga Londra. Ndoshta ishte një nga vendimet më të lehta që kam marrë.”

Smith Rowe po shijon rolin e tij në ekipin e parë të Arsenalit dhe ka qenë një nga lojtarët më të qëndrueshëm të skuadrës këtë sezon.

Ai shënoi në fitoren e fundit 3-1 të derbit në Londrën veriore kundër Tottenham dhe, para ndeshjes së së premtes mbrëma me Aston Villa në Emirates Stadium, zbuloi planet e tij ambicioze për të ndihmuar ‘Topçinjtë’ të ktheheshin drejt majës së Premier Ligës.

I pyetur se cilat janë ëndrrat e tij për të ardhmen, Smith Rowe tha: “Shpresoj që të ketë disa trofe. Mendoj se për këtë bëhet fjalë në të vërtetë, duke krijuar kujtime.

“Padyshim që [të fitosh] Premier Ligën do të ishte mirë me Arsenalin. Të përfaqësoj vendin tim është padyshim gjithashtu një ëndërr, pavarësisht se çfarë loje.

“Vetëm veshja e këmishës do të jetë diçka që dua të arrij në karrierën time. Unë thjesht dua të jem më i miri që mund të jem. Shpresoj se mund të shikoj prapa dhe të jem krenar për veten time.”

Smith Rowe, një lojtar i rregullt për skuadrën U-21 të Anglisë, është në radarin e menaxherit të lartë Gareth Southgate, por tani ai po fokusohet në performancën për Arsenalin në vend që të ëndërrojë për një vend në skuadër për Kupën e Botës të vitit të ardhshëm në Katar.

“Ka qenë gjithmonë një ëndërr për të veshur fanellën e Anglisë”, tha Smith Rowe, i cili po fliste si pjesë e punës së tij me fushatën e ‘Arsenal Supporters Supporters’.

“Trajnerët e mi gjithmonë kanë thënë: ‘Mbaje kokën ulur dhe mundësitë do të vijnë, thjesht duhet të besosh në veten tënde’.

“Për mua, thjesht duhet të përqendrohem te Arsenali dhe të përpiqem të luaj sa më mirë që të mundem. Do të shohim se çfarë do të ndodhë”, ka përfunduar ylli i Arsenalit. /Lajmi.net