Pires flet për kohën e pamposhtur të Arsenalit: Nuk jam arrogant por ne thjesht kishim gjithçka

18:40 | 2 Dhjetor 2021

Në vitet e mëparshme Robert Pires ishte një nga sulmuesit yje të Arsenalit në përplasjet e stuhishme dhe të furishme për titull kundër Manchester United, të cilat pushtuan imagjinatën e publikut britanik.

Tani, përpara takimit të dy armiqve të vjetër në Old Trafford këtë mbrëmje, kohët kanë ndryshuar. Të dyja skuadrat kanë luftuar për të konkurruar vazhdimisht me pretendentët për titull të këtij sezoni në Chelsea, Manchester City dhe Liverpool.

Megjithatë, Pires mbështet klubin e tij të vjetër, për të cilin ai bëri 287 paraqitje në gjashtë sezone, për të përfunduar mbi United këtë sezon dhe për të vulosur një top katërshe – i pari i tyre që nga sezoni 2015-16.

“Që kur mposhtën Tottenhamin në shtator, Arsenali ka arritur ekuilibrin e duhur dhe më në fund lojtarët besojnë në vetvete”, tha Pires për ‘Sportsmail’.

“Unë mendoj se ata mund të arrijnë në top-katërshe. Ajo që unë gjithashtu besoj është se lidhja midis Mikel Artetës dhe Edu (ish-bashkëlojtar i Pires) është shumë pozitive në klub.

“Ata do të gjejnë më shumë lojtarë të mëdhenj. Por e tashmja dhe e ardhmja e Arsenalit ka ardhur patjetër nga akademia e Emile Smith Rowe dhe Bukayo Saka. Dyshja nuk kanë frikë të marrin përgjegjësinë në fushë – dhe unë e dua këtë!’

Pires, dy herë fitues i Premierligës me Arsenalin në 2002 dhe 2004, flet me zjarr – si një tifoz që ai e pranon tani – për ish-klubin e tij.

Nën drejtimin e Arsene Wengerit, fituesi francez i Kupës së Botës arriti lartësi që nuk u tejkaluan në pjesën tjetër të karrierës së tij. Ndërsa një kurorë e pakapshme e Ligës së Kampionëve do të jetë gjithmonë momenti ‘po sikur’ i atij brezi, Pires këmbëngul se ai i detyrohet shumë Wengerit për formimin e një ekipi që hyri në histori.

“Unë nuk jam arrogant, por mendoj se thjesht kishim gjithçka!” shton një Pires i qeshur.

‘Cilësi, aftësi, talent, shpirt, përkushtim. Nëse jeni menaxher, dëshironi të ndërtoni një ekip të mrekullueshëm rreth kësaj.

“Arsene u fokusua te secili lojtar dhe mendoj se sekreti i tij ishte mënyra se si i përziente lojtarët anglezë me të huajt. Në fund ishte fantastike, por gjëja më e rëndësishme që kishim ishte shpirti. Pa këtë, sezoni i pamposhtur do të ishte i pamundur.’

Një shok skuadre i Pires në nivel klubi dhe ndërkombëtar ishte Patrick Vieira, kapiteni i asaj skuadre gjithëpushtetëse, i cili tani po pret rrobat e tij në menaxhim në Crystal Palace.

Pires, megjithatë, këmbëngul se Vieira mund të vendosë gjërat në binar së shpejti tek Crystal.

“Po flisja me Patrick një muaj më parë dhe ai thotë se skuadra në Crystal Palace është e një cilësie shumë të mirë.

“Por ai me siguri do të jetë një menaxher i madh. Kur Patrik ishte në fushë ai ishte si një luftëtar dhe si menaxher ai është gjithmonë pozitiv. Ai sigurisht e njeh shumë mirë Premierligën.

“Nëse keni një mundësi si Palace, duhet ta shfrytëzoni. Por pas dy ose tre vjetësh, Patrick do të marrë disa oferta nga klubet e mëdha të Premierligës, ai mund të drejtojë edhe Arsenalin. Asnjëherë nuk e di për të ardhmen – por më besoni, ai do të jetë një menaxher i mirë.’

Vieira sigurisht mësoi nga një prej më të mirëve në Wenger, i cili tani po bën tituj si ylli i filmit të tij, si dhe po shtyn përpara disa propozime të guximshme në rolin e tij si Shefi i Zhvillimit Global të Futbollit të FIFA-s.

Koncepti i tij për një Kupë Bote dyvjeçare ka ndarë opinionet në të gjithë bordin, megjithëse shumica janë skeptikë. Pires, i cili ishte pjesë e skuadrës së Francës 1998 e cila triumfoi në tokën vendase, është gjithashtu në atë klub.

“Unë flas dhe jam në kontakt me Arsenin, por të jem i sinqertë, nuk jam për të bërë Kupën e Botës çdo dy vjet.

“Dua të shoh cilësinë, jo sasinë. Lojtarët do të ishin të lodhur dhe nuk ka të bëjë me marketingun, sponsorizimin apo paratë – ne duhet të mendojmë për lojtarët.

“Është e veçantë kur bëhet çdo katër vjet. Pse nuk i pyesim lojtarët për këtë, në vend të presidentit të FIFA-s, Gianni Infantino?’

Sa i përket vetë Pires, ai është shumë i lumtur që i merr gjërat lehtë pas pensionimit të tij në 2016, kur përfundoi karrierën e tij pas periudhave të mëtejshme në Villarreal, Aston Villa dhe FC Goa në Indi.

48-vjeçari zhyti duart në stërvitje nën drejtimin e Wengerit më vonë atë vit. Megjithatë, ai pranoi mjaft i lumtur që nuk ishte për të.

“Unë nuk dua të jem menaxher,” pranon ai. “Është shumë e vështirë – nuk është vetëm loja, por është çdo mëngjes, duke menduar për gjithçka.

“Të flasësh me Arsenin dhe Patrikun për këtë, nuk është e lehtë më besoni!”

Robert Pires po fliste teksa merrte pjesë në episodin e dytë të serisë së dytë të “Ishulli i ëndrrave” të Hotels.com.

Seriali do të shfaqë rolin e Hotels.com si Partneri Zyrtar i Udhëtimit të Ligës së Kampionëve të UEFA-s dhe do të shohë prezantuesin Craig Mitch të grisë legjendat e UEFA-s në rezervimin e tyre përfundimtar të pushimeve. /Lajmi.net/