Të Infektuar: 19.328

Të Shëruar: 15.434

Të Vdekur: 678

Peshkaqeni mutant me dy koka është zbuluar nga peshkatarët indianë

14:22 | 16 Tetor 2020

Një peshkaqen mutant me dy koka është gjetur nga një peshkatar.

Nitin Patil po peshkonte ujërat pranë Maharashtrës në Indinë perëndimore kur tërhoqi peshqit mutant, ende gjallë nga thellësia, transmeton lajmi.net.

Pa e kuptuar se sa e rrallë ishte krijesa, Patil nga Satpati, një fshat në rrethin e Palghar, bëri disa fotografi, dhe pastaj e hodhi përsëri në ujë.

The two-headed shark was discovered by the Indian fishermen near Maharashtra, India

“Ne nuk hamë peshq të tillë të vegjël, veçanërisht peshkaqenë, kështu që mendova se ishte e çuditshme, por vendosa ta hedh gjithsesi”, tha ai.

Por ai shpejt mësoi se sa e pazakontë ishte kjo kapje.

Nitin Patil was fishing when he dragged up the mutant fish, still alive, from the depths in India

Shkencëtarët besojnë se një sërë faktorësh mund të kishin çuar në këtë mutacion peshkaqenin, i cili ishte një peshkaqen spadenose (Scoliodon laticaudus).

Peshkaqenët e mëparshëm me dy koka ishin një peshkaqen qumështi (Rhizoprionodon acutus) në 1964 dhe një tjetër spadenozë në 1991. /Lajmi.net/

Mr Patil did not realise how rare the creature was and threw it back overboard