Klopp: Goli i Salah ishte i klasit botëror

8:19 | 4 Tetor 2021

Jurgen Klopp ka përshëndetur golin e mrekullueshëm të Mohamed Salah kundër Manchester City të dielën si “klas të pastër botëror”.

Egjiptiani kaloi dsia mbrojtës të Manchester City para se të mposhte Edersonin me një goditje me këmbën e djathtë, në barazimin emocionues në Anfield të dielën.

Sulmuesi dribloi mbrojtjen e City para se të godiste një goditje të vështirë me këmbën e dobët pranë Ederson për t’i dhënë Liverpool avantazhin në Anfield. Sidoqoftë, Kevin De Bruyne vazhdoi të barazojë me ndeshjen që përfundoi 2-2.

Ishte ndeshja e shtatë radhazi e Salah në të gjitha garat me një gol, i cili e barazon rekordin e tij më të gjatë të shënimit për të kuqtë.

“Nuk është goli i parë [Mo Salah] që ka shënuar kështu,” tha Klopp në ‘BBC Radio 5Live’.

“Unë mendoj se kundër Napolit dhe Tottenhamit ishin gola të ngjashëm, por është i klasit të pastër botëror, çfarë lojtari. Ai vendosi golin e parë gjithashtu për Sadio dhe ishte gjithashtu një gol i mrekullueshëm.”

Më vonë, në konferencën e tij për shtyp pas ndeshjes, Klopp tha “ky klub kurrë nuk harron asgjë dhe njerëzit do të flasin për këtë gol për një kohë të gjatë të gjatë dhe në 56 vjet kur ta mbajnë mend këtë lojë”.

Jordan Henderson i tha MOTD2: “Ishte e pabesueshme. Ai vetëm vazhdoi të ‘rrahë’ lojtarët dhe është vdekjeprurës në ato pozicione. Fatkeqësisht nuk ishte fituesi.”

Salah sidoqoftë përkundë golit, ishte i zhgënjyer pasi skuadra e tij nuk arriti të fitonte ndeshjen.

“Duhet ta shikoj për të parë,” tha ai për ‘Sky Sports’. “Do të ishte më e veçantë nëse do ta fitonim ndeshjen, por është ajo që është. Ashtë një gol i mirë, por asgjë për të thënë”, përfundoi egjiptiani. /Lajmi.net