Klopp bën krahasimin mes Ronaldos dhe Salah

16:56 | 22 Tetor 2021

Jurgen Klopp ka hedhur poshtë sugjerimin e Paul Scholes se ai ishte “duke fërkuar duart së bashku” ndërsa shikonte paraqitjen mbrojtëse të Manchester United kundër Atalanta.

Ish-mesfushori i United, Scholes, kritikoi skuadrën e Ole Gunnar Solskjaer për paraqitjen e tyre në mesjavë, veçanërisht në pjesën e parë, kur ata u tejkaluan në mesfushë dhe pranuan një sërë rastesh për të shënuar, pavarësisht se erdhën nga dy gola më pak për të fituar ndeshjen 3-2. .

Klopp, skuadra e të cilit ka shënuar 30 gola në nëntë ndeshjet e fundit, tha: “Nuk kishte asnjë sekondë kur fërkoja duart. Atalanta i shkaktoi Unitedit disa probleme në pjesën e parë, por edhe atëherë United kishte tre shanse të qarta.

“Pjesa e dytë ishte një prezantim i pastër i fuqisë së United. Ata shkuan për këtë dhe me cilësinë që kanë mund të shkaktojnë ndonjë problem ekipi, veçanërisht kur ndalon së luajturi futboll, gjë që Atalanta e bëri pak.

“Unë e përgatis skuadrën për një lojë të vështirë kundër një kundërshtari vërtet të mirë. Unë i kam përgatitur ata tre ditët e fundit për Man United, ‘Battle of Britain’, të gjitha këto gjëra. Ne kemi qenë mjaft kohë së bashku për të ditur rëndësinë e kësaj loje.

Klopp shtoi: “Man Utd nuk janë shumë të kënaqur me rezultatet që kanë arritur deri më tani, por të gjithë e dimë se ata janë në gjendje të bëjnë gjëra të jashtëzakonshme.”

Ndeshja e së dielës mund të shfaqë takimin e shumëpritur mes Cristiano Ronaldos dhe Mohamed Salah, por Klopp tha se nuk kishte kuptim të krahasonte dy lojtarët.

“Pse duhet t’i krahasoni ato?” pyeti Klopp. “Ata janë padyshim lojtarë të klasit botëror.

“Ndërsa këmba e majtë e Ronaldos nuk është e keqe, e Mo’s është ndoshta më e mirë. Pastaj ndoshta Ronaldo në ajër dhe në këmbën e tij të djathtë është ndoshta më i mirë. Nga shpejtësia, ata të dy janë mjaft të shpejtë, shumë të dëshpëruar për të shënuar gola.

“Ndoshta kjo është ajo, unë nuk kam menduar vërtet për këtë. Nuk jam shumë i interesuar për të, më falni.

Klopp e përshkroi formën e fundit të Liverpool-it si një “rastësi” dhe paralajmëroi se ata nuk mund të vazhdojnë të mbështeten në sulmin e tyre për t’i kaluar ata në vijë, pasi ai bëri thirrje për një performancë të përmirësuar në mbrojtje kundër Old Trafford.

“Ndihmon padyshim, por ne nuk mund të jemi në një situatë ku ne thjesht mbështetemi në aftësitë tona për të shënuar gola dhe mendojmë se mund të pësojmë dy, sepse ne gjithmonë shënojmë tre”, tha Klopp.

“Është më shumë rastësi që shënojmë kaq shpesh. Krijojmë raste dhe shënojmë, por radhazi është shumë e çuditshme.

“Më pëlqen të fitoj ndeshjet 1-0 gjithashtu, është krejtësisht mirë nëse duhet të mbajmë portën e pastër, gjë që do të ishte një ide e mirë për ndeshjen e United gjithsesi.

“Shënimi i golave ​​është i mirë për besimin, por mbështetja në këtë është hapi i parë në drejtimin krejtësisht të gabuar. Kjo përmendet mjaft shpesh në javët e fundit, padyshim që kemi shënuar shumë gola”, ka përfunduar Klopp. /Lajmi.net