Të Infektuar: 10419

Të Shëruar: 6058

Të Vdekur: 341

Ja çfarë bëjnë aziatikët që janë kaq të hollë

17:19 | 12 Maj 2019

Statistikisht, aziatikët janë populli më i hollë në botë.

Kjo mund të besohet që të jetë si rezultat i gjenetikës, megjithatë e gjithë kjo i atribuohet stilit të jetesës, transmeton lajmi.net.

Sido që të jetë, Bright Side ka zbuluar sekretet që iu ndihmojnë popullit aziatikë të qëndrojnë në formë, pa ndonjë dietë të rreptë apo ndonjë ushtrim që kërkon sforcim të tepërt fizik.

Ndiqini ato më poshtë:

Porcioni

Si rregull, aziatikët preferojnë të hanë porcione të vogla; ata pëlqejnë të zgjedhin nga një shumëllojshmëri ushqimesh dhe të provojnë disa prej tyre gjatë të njëjtit vakt.

Studimet konfirmojnë se edhe një reduktim i vogël mund të çojë në humbje peshe.

Metodat e gatimit

Kuzhina etnike i përshtatet shijes popullore, kështu që pjatat e tyre janë pothuajse gjithmonë të skuqura. Kjo nuk është saktësisht e vërteta: kuzhina aziatike karakterizohet me shumë ushqime të djegës.

Ushqimet e detit

Kuzhina aziatike është e vështirë të imagjinohet pa peshk dhe ushqime deti në përgjithësi, të cilat përmbajnë acide yndyrore polyunsaturated omega-3. Përveç efekteve të dobishme të mineralit në sistemin imunitar, vaskular dhe riprodhues, omega-3 kontribuon edhe në humbjen e peshës. /Lajmi.net/