Holanda krijon urën e parë botërore 3-D të printuar në çelik – Lajmi.net
Holanda krijon urën e parë botërore 3-D të printuar në çelik
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 16:50, 8 April 2018
Një pamje e urës së parë të çelikut 3D është printuar në Amsterdam, Holandë.

Ura e parë në botë e çelikut e shtypur 3-D u zbulua zyrtarisht nga një kompani teknologjie MX3D me bazë në Amsterdam në fillim të prillit.

Me rreth 10,000 paund çelik dhe 684 milje telesh, u deshën katër robotë dhe gjashtë muaj për të shtypur urën e mprehtë dhe të valëzuar, e cila raportohet se është 12.5 metra e gjatë dhe 6.3 metra e gjerë, transmeton lajmi.net.

Ura duket si diçka nga një film fantastik-shkencor.

Qëllimi i MX3D për projektin e urës është të shfaqë aplikimet e mundshme të teknologjisë së shtypjes multiaksi 3-D.

Qëllimi përfundimtar është që ura të instalohet mbi kanalin Oudezijds Achterburgwal, një nga kanalet më të vjetra dhe më të njohura në Amsterdam në 2019. Para kësaj, ura do t’i nënshtrohet testeve të ngarkesës. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO