Henry i ‘frikësuar’ nga mesfusha e Liverpoolit: Nuk e di si do t’i ndaloni

17:41 | 2 Dhjetor 2021

Thierry Henry beson se treshja e mesfushës së Liverpool-it, Fabinho, Thiago dhe Jordan Henderson do të jetë një perspektivë “e frikshme” për skuadrat kundërshtare.

Të rinjtë e Jurgen Klopp kanë qenë në formë mbresëlënëse këtë sezon, duke shijuar humbjen vetëm një herë këtë sezon, pasi synojnë të sigurojnë titullin e dytë të Premier Ligës në tre sezone.

‘Reds’ janë në mes të një gare me ‘tre kuaj’ për ligën, duke u përballur me kampionët në fuqi Manchester City dhe fituesit e Ligës së Kampionëve, Chelsea.

Përpjekjet e sezonit të kaluar për të mbrojtur titullin e tyre 2019/20 u shkatërruan nga një krizë dëmtimi në mbrojtje që pa që të tre Virgil van Dijk, Joel Matip dhe Joe Gomez të mungojnë për disa muaj.

Diçka e ngjashme mund të kishte ndodhur këtë sezon me mesfushën e Liverpool-it, në barazimin 2-2 në shtëpi me Brighton në tetor, Klopp kishte në dispozicion vetëm tre mesfushorë qendrorë të përshtatshëm.

Henry aludoi për faktin se Liverpool nuk e ka pasur luksin për të vendosur atë që shumë do ta konsideronin si treshen e tyre të parë të mesfushës, ndërsa ishte në detyrën e ekspertëve për ‘Amazon Prime’.

“Gjëja e frikshme për atë skuadër Liverpool është se Fabinho, Thiago dhe Henderson kanë luajtur vetëm tre herë së bashku,” shpjegoi Henry përpara mposhtjes së tyre 4-1 ndaj Evertonit.

“Nëse ata fillojnë të klikojnë dhe kuptojnë njëri-tjetrin, nuk e di se si do t’i ndaloni.”

Henderson ka qenë prej kohësh një i preferuar në mesin e Anfield, ndërsa Fabinho e ka vendosur veten si një nga mesfushorët më të mirë mbrojtës në planet që nga kalimi nga Monaco tre vjet më parë.

Ndërkohë, Thiago duroi një sezon të vështirë debutues në klub, të mbushur me lëndime – më e rënda nga të cilat u vu re kundër Evertonit në të njëjtën lojë si lojtari i sezonit të Van Dijk.

Të tre treshja e lartpërmendur nisën nga fishkëllima e parë gjatë derbit Merseyside të së mërkurës mbrëma larg rivalëve lokalë Everton – në të cilin Reds arritën në fitore.

Ata nuk ishin të vetmit që u vlerësuan nga një lojtar që shumë e konsiderojnë si më të mirin në historinë e Premier Ligë, Henry duke veçuar Van Dijk në analizën e tij para ndeshjes gjithashtu.

“Ky për mua është njeriu. Ne e kemi parë atë me Holandën. E di që po flasim për Liverpool-in këtu, por kur ai është atje dhe kur nuk është atje, është një lojë ndryshe me top,” pohoi Henry.

Ai nuk ka frikë nga një me një, ju mund të shkoni dhe ai do t’ju mbulojë – Matip nga ana tjetër do të bëjë të njëjtën gjë.

“Ai është i jashtëzakonshëm dhe atë që bën ai ju lejon të qëndroni të lartë sepse ai nuk ka frikë nga një për një”, përfundoi legjenda e Arsenalit. /Lajmi.net/