Guardiola: Në statistika askush nuk mund të na mund neve

18:01 | 22 Tetor 2021

Pep Guardiola u tregon rivalëve të Man Cityt në Premier Ligë se ku “askush nuk mund ta mposhtë” ekipin e tij.

Pep Guardiola ka hedhur poshtë çdo shqetësim për lodhjen pasi lojtarët e tij të Manchester City kthehen në Premier Ligë.

City mposhti Club Brugge 5-1 në Ligën e Kampionëve të martën në mbrëmje, duke kapërcyer kundërshtarët e tyre dhe duke u ngjitur në vendin e dytë në grupin e tyre.

Ata shkojnë në Brighton në Ligën Premier të shtunën në mbrëmje, dhe kur Guardiolës iu dha në konferencën e tij për shtyp të premten se skuadra e tij nuk kishte fituar asnjë nga katër ndeshjet e fundit menjëherë pas një ndeshjeje të Ligës së Kampionëve, trajneri i Cityt këmbënguli se nuk ishte i shqetësuar.

“Unë nuk e marr parasysh [këtë],” tha ai.

“Dëgjoni, nëse doni të përfshini statistikat që ka bërë kjo skuadër në katër vitet e fundit, ju do të humbni, do të humbni.

“Në statistika askush nuk mund të na mundë, më vjen keq.

“Unë nuk i kushtoj vëmendje para pushimit ndërkombëtar ose pas pushimit ndërkombëtar, ose para Ligës së Kampionëve ose pas Ligës së Kampionëve.

“Unë shoh se si është skuadra, si u stërvitën sot, si u sollën në ndeshjet e fundit.

“Ky është shqetësimi im i vetëm, të përshtatem, të përshtatem. Nuk ka të bëjë me mentalitetin, vetëm me strategjinë dhe kundërshtarin, sepse kundërshtari me të cilin do të përballemi nesër është ndryshe nga Brugge, ndryshe nga Chelsea, ndryshe nga Liverpool. Dhe Liverpool është ndryshe nga Brighton.

“Pra, ne do të përpiqemi të jemi atje dhe të përpiqemi të bëjmë një lojë të mirë.”

Guardiola diskutoi gjithashtu presionin me të cilin përballen menaxherët pas largimit të Steve Bruce nga Newcastle në fillim të kësaj jave.

“Ne jemi tepër të kritikuar më shumë se më të këqijtë në shoqëri, sepse ne nuk fitojmë lojëra, është kaq e thjeshtë”, tha ai.

“Më trajtojnë mirë sepse fitojmë ndonjëherë, më trajtojnë keq sepse humbasim. E dua, e dua. Nuk i kushtoj asnjë vëmendje.

“Unë si menaxher e di se suksesi është sepse ne e kemi bërë atë, jo unë e kam bërë atë.

“Nga CEO ynë, punëtorët tanë të jashtëzakonshëm, lojtarët sigurisht – kjo është arsyeja pse ne jemi këtu – stafi dhe stafi i dhomës së pasme suksesi është sepse ne e kemi bërë atë.

“Për shkak se ne jemi para mediave çdo tre ditë, prandaj njerëzit besojnë se ne jemi përgjegjës për këtë.

“Ndikimi është shumë i vogël. Në shoqëri ju doni të fajësoni një person, këtë person, është e vështirë të kuptosh se futbolli është kolektiv dhe të gjithë janë të përfshirë në të, kurrë nuk kam menduar se fitoj një lojë, kurrë.

“Unë jam mirë sepse shokët e mi më ndihmojnë. Na duhet egoja që të jemi më të mirë sigurisht dhe për njerëzit që duan të jenë vetëm për veten e tyre dhe kjo – nuk më pëlqen të jem me ta”, ka përfunduar Guardiola. /Lajmi.net