Griezmann: Është krenari e madhe për mua që kam luajtur te Barcelona

12:27 | 22 Nentor 2021

Antoine Griezmann ka pohuar se koha e tij në Barcelonë nuk ishte një katastrofë, por insistoi se e kishte të vështirë jetën në Nou Camp përpara kthimit të tij veror në Atletico Madrid.

Sulmuesi francez u transferua te katalanasit për një transferim prej 100 milionë funtesh në vitin 2019, por nuk arriti të arrijë lartësitë që arriti te Atletico. Griezmann shënoi 15 gola në secilin nga pesë sezonet e tij nën drejtimin e Diego Simeone, por nuk ia arriti një herë në dy vitet e tij në Barcelonë.

Griezmann luajti mbi 100 herë për Barcelonën në ato dy sezone, por pranoi se donte të luante edhe më shumë përpara se të nënshkruante një transferim huazues te Atleti në fillim të këtij sezoni.

“Isha shumë i lumtur që shkova [në Barcelonë]”, tha 30-vjeçari për Telefoot. “Kam pasur bashkëlojtarë të jashtëzakonshëm.

“Kam mësuar shumë nga trajnerët, edhe pse ndonjëherë nuk kam luajtur dhe ka qenë e vështirë.

“As nuk ishte një fatkeqësi, sepse gjithmonë kam shënuar pothuajse 20 gola çdo sezon. Për mua, është një krenari e madhe që kam luajtur te Barcelona.

Griezmann ka përjetuar një fillim të përzier të jetës në Atleti. Ndërsa francezi ka shënuar tre gola në tre ndeshje të Ligës së Kampionëve deri më tani këtë sezon, ai nuk arriti të shënonte në gjashtë ndeshjet e tij të para në La Liga në Wanda Metropolitano.

Megjithatë, Griezmann ka filluar të kthehet në formë në nivel klubesh, me dy gola dhe një asist në tre ndeshjet e tij të fundit në ligë me Atleti.

Francezi, i cili u adhurua në Atleti përpara se të thyente zemrat e tifozëve të tyre për t’u transferuar në Barcelonë dy vjet më parë, pranoi se ishte i shqetësuar se si do të reagonin tifozët kur ai të kthehej në Wanda Metropolitano këtë vit.

Por Griezmann ka lënë të kuptohet se Barcelona nuk i ka dhënë shumë dashuri duke thënë se Atleti dhe shefi i tyre ikonë Simeone kanë shumë besim tek ai në ditët e sotme.

“Isha i shqetësuar”, zbuloi Griezmann kur pyeti për kthimin e tij. “E di që nisa një fillim të keq, por e dija se do të bëja më të mirën në fushë për të ngritur humorin dhe deri më tani gjithçka po shkon shumë mirë.

“Unë mendoj se ata më duan atje për atë që jam, kështu që është e përkryer për të gjithë. Është e vërtetë, unë kam një trajner që më beson, një klub që më beson mua.

“Gruaja ime është e lumtur, fëmijët e mi janë të lumtur. Jam shumë i lumtur qoftë jashtë fushës apo në fushë”, ka përfunduar francezi. /Lajmi.net/