Gjendet trupi i alpinistës që kishte humbur në malet e Zelandës së Re

22:53 | 14 Shkurt 2020

Policia në Zelandën e Re ka gjetur trupin e alpinistës britanike të zhdukur Stephanie Simpson.

32-vjeçarja u zhduk në Parkun Kombëtar Mount Aspiring të premten e kaluar, duke shkaktuar një mision të madh kërkimi dhe shpëtimi, raporton “Metro”, transmeton lajmi.net.

 

Një alarm u ngrit të hënën kur ajo nuk arriti të tregojë punën e saj të peizazhit. Miqtë thanë që Stephanie, nga Essex, u kishte thënë atyre që po provonte një udhëtim katër orësh në Mount Aspiring gjatë fundjavës, por që nga ajo kohë nuk kishin dëgjuar.

Sergeant Mark Kirkwood tha se trupi i Stephanie u gjet të premten në rreth orës 1.40 në zonën Pyke Creek, i përshkruar si një terren “jashtëzakonisht sfidues”. Besohet se ajo bëri rrugën e saj drejt ujit pasi u çorientua dhe u la poshtë. Trupi i saj u gjet në një kanion në pjesën e poshtme të rrjedhës.

Stephanie kishte jetuar në Zelandën e Re që nga tetori pasi u transferua nga Australia. Ajo kishte zgjedhur të jetojë në zonën e Wanaka pasi ajo është e famshme për shëtitjet e saj. /Lajmi.net/