Frika globale e virusit bën përditësimin për Windows-in e vjetër

13:27 | 16 Maj 2019

Microsoft ka marrë masa pas rrezikut për një virus të madh global kompjuterik.

Frika e një shpërthimi masiv global të virusit kompjuterik ka bërë që Microsoft të lëshojë përditësime të sigurisë për versionet shumë të vjetra të softuerit të saj Windows.

Një copë toke është për Windows XP, e cila debutoi në 2001 dhe Microsoft ndërpreu mbështetjen në 2014, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Microsoft tha se ajo mbylli një vrimë që mund të përdoret për të përhapur një virus.

Hakerët keqdashës duke e shfrytëzuar atë mund të nisin një shpërthim mbarëbotëror si krimbi Wannacry i vitit 2017, i cili goditi mijëra makina. /Lajmi.net/