Të Infektuar: 14119

Të Shëruar: 10546

Të Vdekur: 563

Facebook planifikon të lansojë ‘GlobalCoin’ në vitin 2020

9:37 | 24 Maj 2019

Facebook po finalizon planet për të nisur kripto-valutën e saj vitin e ardhshëm.

Ajo planifikon të krijojë një sistem të pagesave digjitale në rreth një duzinë vendesh deri në tremujorin e parë të vitit 2020, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Gjigandi i mediave sociale dëshiron të fillojë testimin e kripto-monedhës, e cila është referuar brenda vendit si GlobalCoin, deri në fund të këtij viti.

Facebook pritet të përshkruajë planet më në detaje këtë verë, dhe ka folur tashmë me guvernatorin e Bankës së Anglisë, Mark Carney.

Themeluesi Mark Zuckerberg u takua me Carney muajin e kaluar për të diskutuar mbi mundësitë dhe rreziqet që kanë të bëjnë me nisjen e një kripe-valutë.

Facebook gjithashtu ka kërkuar këshilla për çështjet operacionale dhe rregullatore nga zyrtarët në Thesarin e SHBA.

Firma është gjithashtu në bisedime me firmat e transferimit të parave duke përfshirë edhe Western Union pasi duket për mënyra më të lira dhe më të shpejta për njerëzit pa llogari bankare për të dërguar dhe marrë para. /Lajmi.net/