Facebook kërkoi qasje në të dhënat shëndetësore nga spitalet – Lajmi.net
Facebook kërkoi qasje në të dhënat shëndetësore nga spitalet
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 15:09, 6 April 2018
Pas ngjarjes që rrethon shpërndarjen e të dhënave të përdoruesve në Cambridge Analytica, Facebook ka ndaluar një projekt të planifikuar për të hyrë në të dhënat shëndetësore.

Facebook ka negociuar akses në të dhënat anonime të shëndetit me spitalet e përzgjedhura amerikane gjatë disa muajve të fundit , raporton CNBC . Si pjesë e një projekti kërkimor, rrjeti online donte të krahasonte të dhënat anonime të shëndetit të spitaleve me të dhënat e përdoruesit .

Projekt kërkimor
Projekti i hulumtimit ka synuar të shqyrtojë nëse mund të përmirësohet kujdesi shëndetësor duke kombinuar të dhënat shëndetësore dhe të dhënat e përdorimit nga rrjetet online. Si shembull, CNBC-së i është sugjeruar që personave të moshuar që kanë pak miq në afërsi të tyre mund të kërkojnë vizitën e një infermiere.

Kompania e internetit është nën presion masiv nga skandali që rrethon rrjedhjen e dyshuar të të dhënave nga më shumë se 85 milionë përdorues të Facebook nga kompania britanike e analizës së të dhënave Cambridge Analytica .

Të dhënat duhet të vlerësoheshin dhe të përdoreshin për fushatën zgjedhore të presidentit të sotëm amerikan, Donald Trump . Autoritetet në SHBA dhe Mbretërinë e Bashkuar kanë filluar hetimet. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO