Derbi më i madh anglez Man Utd – Liverpool, formacionet e mundshme – statistika

9:18 | 24 Tetor 2021

Manchester United dhe Liverpool do të luajnë sot (e dielë) derbin më të madh anglez në kuadër të xhiros së nëntë në Premier Ligë, e cila fillon nga ora 17:30.

Liverpool pozicionohet aktualisht si e treta në tabelë me 18 pikë të mbledhura, dhe është skuadra e vetme që nuk e ka shijuar ende humbjen këtë sezon.

Manchester United ndërkohë gjendet në pozitën e 6-të, me 14 pikë të mbledhura, por është pa fitore në tri ndeshjet e fundit.

Të rejat e lëndimeve: 

Trajneri i Manchester United, Ole Gunnar Solskjaer, thotë se Bruno Fernandes dhe Fred janë dyshime për lëndimet për ndeshjen e së dielës.

Marcus Rashford, i cili u detyrua të largohet me këmbë kundër Atalantës, do të monitorohet gjithashtu.

Anthony Martial do të vlerësohet pas rifillimit të stërvitjeve, por Raphael Varane nuk pritet të jetë në formë.

Te Liverpool. Curtis Jones është rikthyer në stërvitje pasi mungoi në dy ndeshjet e fundit të Liverpool-it me një problem në ijë dhe mund të hyjë në garë.

Udhëtimi në Old Trafford vjen shumë shpejt për Thiago, i cili vazhdon rikuperimin nga një problem me këmbë.

Statistikat kokë-më-kokë: 

 • Manchester United ka fituar vetëm një nga 10 takimet e fundit në Premier Ligë, edhe pse gjashtë nga ato ndeshje janë barazuar.
 • Liverpool fitoi 4-2 në Old Trafford në maj dhe po lufton për të fituar fitore të radhës në ligë kundër United për herë të parë që nga viti 2002.
 • ‘Merseysiders’ janë të pamposhtur në 25 ndeshjet e fundit të nivelit të lartë kundër ekipeve me ‘United’ në emrin e tyre – një më pak se rekordi në futbollin e ligës angleze, të vendosur nga Brentford midis tetorit 1998 dhe nëntorit 2000.

Manchester United: 

 • Manchester United ka pranuar gol në secilën nga 12 ndeshjet e fundit të ligës dhe kupës në shtëpi, ecuria e tyre më e gjatë pa mbajtur portën e paprekur në Old Trafford që nga një sekuencë prej 13 ndeshjesh që përfundoi në shkurt 1964.
 • United ka marrë tetë pikë nga shtatë ndeshjet e tyre të mëparshme në shtëpi (2 fitore, 2 barazime, 3 humbje).
 • Marcus Rashford ka shënuar katër gola në Premier Ligë në tetë paraqitje kundër Liverpool – i vetmi lojtar që ka shënuar më shumë për United kundër ‘Merseysiders’ është Wayne Rooney, me gjashtë gola.
 • Bruno Fernandes ka qenë i përfshirë në 41% të tentativave të skuadrës së tij në portë këtë sezon, duke krijuar 31 raste dhe duke regjistruar 26 goditje.

Liverpool: 

 • Liverpooli ka shënuar tre ose më shumë gola në tetë ndeshje radhazi jashtë fushe në të gjitha garat, duke shënuar 28 gola në total.
 • Kjo sekuencë përfshin pesë ndeshje të nivelit të lartë – e vetmja skuadër që ka shënuar të paktën tre gola në gjashtë ndeshje radhazi si mysafir në Premier Ligë është Manchester United, i cili e bëri këtë sezonin e kaluar.
 • ‘Merseysiders’ janë të pamposhtur në 18 ndeshje të ligës, seria më e gjatë aktuale e çdo skuadre në katër divizionet më të mira të Anglisë (13 fitore, 5 barazime).
 • Mohamed Salah, i cili ka shënuar në secilën nga gjashtë ndeshjet e fundit të ligës së skuadrës së tij, regjistroi tre gola në dy paraqitje në Old Trafford sezonin e kaluar – asnjë lojtar i Liverpool-it nuk ka shënuar ndonjëherë në tre ndeshje radhazi si mysafir kundër Manchester United.
 • Secili prej 10 golave të fundit të Roberto Firminos në Premier Ligë kanë ardhur jashtë shtëpisë. Vetëm tre lojtarë kanë pasur ecuri më të gjata të tilla: Ryan Giggs dhe Harry Kane (13 gola secili) dhe Ole Gunnar Solskjaer (11).

Formacionet mundshme sipas ‘The Guardian’ (foto): 

Pesë ndeshjet e fundit mes tyre kokë-më-kokë: 

UTD 2-4 LFC

UTD 3-2 LFC

LFC 0-0 UTD

LFC 2-0 UTD

UTD 1-1 LFC

Parshikim i ndeshjes: 1-1 

/Lajmi.net