Chiellini: Do të ishte më mirë nëse Ronaldo do të largohej më herët

15:38 | 21 Tetor 2021

Mbrojësi italian, Giorgio Chiellini ka pranuar se Juventusi “pagoi” për “tronditjen” e lejimit të Cristiano Ronaldos të largohej për në Manchester United në afatin kalimtar të verës, me mbrojtësin veteran duke pranuar se ai do të ishte më mirë për të gjithë të interesuarit nëse portugezi do të “largohej më herët”.

Një ndryshim i klubit për një fitues pesë herë të Topit të Artë u diskutua shumë kohë para se të krijohej një marrëveshje mahnitëse që liroi një ikonë 36-vjeçare të kthente hapat e tij në Old Trafford.

Mbrojtësi shumëvjeçar Chiellini i tha ‘DAZN’ vendimin e Ronaldos për t’u larguar, i cili erdhi si një surprizë masive për ata në Torino: “Ne kishim arritur në një pikë në marrëdhënien tonë ku Cristiano kishte nevojë për gola të rinj dhe një ekip që do të luante për të, sepse kur gjen një ekip të tillë ai është vendimtar. Po e dëshmon në këto muaj dhe e ka treguar edhe me ne.

“Këtu në Juventus, lindi një program përtëritje dhe rifillimi. Nëse Ronaldo do të kishte qëndruar, ai do të ishte një vlerë e shtuar, por është normale që ai të mendonte më shumë për të tashmen sesa për të ardhmen.

“Ronaldo u largua më 28 gusht, do të ishte më mirë për ne nëse do të ishte larguar më herët. Ne kemi paguar diçka për të, pak tronditje, kemi paguar diçka për të në aspektin e pikëve. Nëse ai do të ishte larguar më herët, do të kishim kohë për t’u përgatitur më mirë. ”

Juve kaloi pa fitore në katër ndeshjet e para të Serie A këtë sezon, por tani kanë dalë fitues në shtatë ndeshjet e tyre të fundit në të gjitha garat.

Ronaldo, ndërkohë, ka vazhduar të ruajë standarde të jashtëzakonshme individuale te Manchester United.

‘Djajtë e Kuq’ janë ende në kërkim të qëndrueshmërisë si kolektiv, por numri 7 i tyre ka shënuar gjashtë gola në tetë paraqitje – duke përfshirë disa fitues dramatikë të vonë në aksionin e Ligës së Kampionëve.

Më e fundit erdhi në një fitore emocionuese 3-2 kundër Atalanta, me Paul Pogba në mesin e atyre që lavdëroi paraqitjen superiore të Cristianos.

Ai i ka thënë faqes zyrtare të UEFA-s: “Cristiano është Cristiano. Është thjesht një gjë e Cristiano-s që ai bëri. Është si ‘deja vu’.

“Ju po flisni për Cristiano Ronaldon. Të gjithë e dinë. Nuk kam nevojë të them asgjë. Të gjithë e dinë që ai është këtu.

“Ai është një kampion botëror dhe fitoi Topin e Artë për sa vjet? Ai është më i miri në botë për sa vjet, kështu që çfarë mund të thuash për të? Vetem respekt. Ai e tregon atë në fushë. Kjo është.”

United do të kthehet në aksion të dielën kur të luajë me kundërshtarët e vjetër Liverpool, ndërsa Chiellini dhe Juventus përballen me një ndeshje në peshë të rëndë në të njëjtën ditë kur udhëtojnë për t’u përballur me kampionin, Inter. /Lajmi.net