Carragher: Liverpool duhet të bëjë më të mirën për ta mbajtur Salah në klub

10:57 | 4 Tetor 2021

Legjenda e Liverpool, Jamie Carragher thotë se Liverpool duhet “të bëjë më të mirën” që Mohamed Salah të nënshkruajë kontratën e re ose do të rrezikojnë ta humbasin atë.

Mohamed Salah shënoi një gol të bujshëm dhe krijoi një tjetër asistim në barazimin 2-2 të Liverpoolit me Man City të dielën.

Mohamed Salah po performon në një nivel më të lartë se kushdo tjetër në Evropë tani dhe Liverpooli duhet ta lidhë atë me një kontratë të re ose të rrezikojë ta humbasë atë, sipas Jamie Carragher.

Goli i bujshëm i Salah ishte pika kryesore e barazimit të Liverpoolit 2-2 me Manchester City në Anfield të dielën, kur ai kaloi Joao Cancelo, Bernardo Silva dhe Aymeric Laporte para se të gjuante një goditje në portë për ta thyer Edersonin.

Egjiptiani, i cili gjithashtu krijoi golin hapës të Sadio Mane, ka gjetur rrjetën në shtatë ndeshje radhazi për ‘Reds’, duke barazuar ecurinë e tij më të mirë të shënimit radhazi në klub dhe duke u bërë vetëm lojtari i katërt që arrin 100 gola të Premier Ligë për Liverpoolin në këtë proces.

Carragher beson se 29-vjeçari tashmë ka siguruar statusin e tij si një legjendë e Liverpoolit, e cila meriton një vend në formacionin e të gjitha kohërave të klubit, por me kontratën e tij që skadon në vitin 2023, eksperti i Sky Sports mendon se është e domosdoshme e ardhmja rregullohet.

“Unë nuk mendoj se ka dikush që luan më mirë në botë ose në Evropë se ai për momentin,” tha Carragher për Sky Sports.

“Rekordi i tij në fillim të këtij sezoni ka qenë absolutisht i jashtëzakonshëm.

“Ju kurrë nuk mund ta pyesni atë vërtet për atë që ka bërë në Liverpool – nëse ka fare – por tani për tani është po aq i mprehtë dhe aq i mirë sa kam parë ndonjëherë.”

Liverpooli arriti marrëveshje të reja me Virgil van Dijk, Trent Alexander-Arnold, Alisson dhe Fabinho gjatë verës, por ata ende nuk kanë arritur një marrëveshje me Salah.

Carragher pranon se Liverpooli duhet të peshojë konsideratat financiare në negociatat e tyre të kontratës, por beson se Salah ia vlen shpenzimet.

“Përfundimi i tij ishte i klasit botëror dhe ai është i klasit botëror,” shtoi Carragher.

“E thashë këtë gjatë dy javëve të fundit – ai është një nga lojtarët më të mëdhenj që ka luajtur për Liverpoolin. Klubi ka humbur Roger Hunt ditët e fundit, një nga golashënuesit më të mëdhenj që klubi ka parë ndonjëherë.

“Mo Salah është njëri prej tyre, për sa i përket Ian Rush, Roger Hunt.. Mo Salah është atje lart. Ai shkon në një formacion më të madh të Liverpoolit.

“Ju mendoni për lojtarët më të mëdhenj që Liverpool ka pasur – ai shkon në anën e djathtë, nuk ka absolutisht asnjë dyshim për këtë.

“Unë e di situatën në të cilën ndodhet Liverpooli. Ata nuk kanë financat e Manchester City kur mendoni për pagat që japin. Por tani për tani, Salah po luan ashtu si të gjithë në futbollin evropian.

“Liverpool nuk mund të lejojë që situata e tij e kontratës të zvarritet, me kërcënimin se mund ta humbasin atë në dy vitet e ardhshme.

“Ky është një djalë që me të vërtetë kujdeset për veten, dhe këtë mund ta shihni kur heq topin kur shënon gol.

“Unë nuk jam duke thënë se ai do të jetë si Cristiano Ronaldo kur të jetë 35 ose 36 vjeç, ende në krye të listave të golave, por unë mendoj se ky djalë ka shumë në të ndërsa kalon të 30-at. 

“Është e domosdoshme që në kulmin e tij ai të shënojë gola në fanellën e kuqe të Liverpoolit”, ka përfunduar Carragher.