Të Infektuar: 14119

Të Shëruar: 10546

Të Vdekur: 563

Biskotat e para të përgatitura në hapësirë

15:28 | 24 Janar 2020

Astronautët kanë pjekur biskotat e para të bëra ndonjëherë në hapsirë.

Ushqimi i parë i pjekur në hapësirë​​, janë biskotat dhe dolën normalisht nga një furrë e veçantë.

Por ata morën më shumë sesa pritej. Ata duhej të gatuanin për dy orë në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor, në krahasim me më pak se 20 minuta në Tokë, raporton “Independent”, transmeton lajmi.net.

Padyshim një rezultat i lezetshëm, tha Mary Murphy një menaxher për Nanoracks me bazë në Teksas. “Në përgjithësi, unë mendoj se është një eksperiment i mrekullueshëm”.

Askush ende nuk e di se si shijojnë ato sepse mbyllen në qese individuale dhe paketohen për fluturim në hapësirë.  E vendosur pranë Qendrës Hapësinore Johnson të NASA-s, Nanoracks projektoi dhe ndërtoi furrën e vogël elektrike provë që u nis në stacionin hapësinor nëntorin e kaluar. Pesë biskotat e papërpunuara të ngrira ishin tashmë atje. /Lajmi.net/