Allegri tregohet fer: Roma meritoi barazimin

11:03 | 18 Tetor 2021

Juventusi fitoi derbin e xhiros së tetë ndaj skuadrës së Romës, duke triumfuar minimalisht me rezultat 1-0.

Bionkonerët vuajtën shumë por arritën të mbajnë portën e pastër, falë edhe pritjes së Szczesnyt nga penalltia e Veretout, duke u ngritur tani skuadra e Torinos në 14 pikë në renditje.

Massimilano Allegri ka qenë fer pas përfundimit të ndeshjes, duke theksuar se Roma e meritoi barazimin në këtë sfidë.

I pyetur për fitoren e tretë radhazi 1-0 për Juventusin, Allegri tha: “Për ndeshjen e tretë nuk kemi pranuar gol. Ne humbëm disa topa, menjëherë disa rifillime. Pak nga pak luajtëm gjithashtu, duhet të rritemi veçanërisht afër zonës. Ne kemi më shumë lojtarë të kundërsulmit dhe ne luftojmë për të luajtur topin. Ne duhet të përmirësohemi.

“Ne e dinim se ishte e komplikuar të luash me Romën, ata meritonin një barazim. Këto janë lojëra që luhen në episode dhe sonte ata ishin në anën tonë. Teknikisht dhe fizikisht ata janë ndër më të mirët në ligën tonë.”

Pavarësisht mungesave të shumta, Juve e Allegrit duket se po funksionon.

“Dybala dhe De Ligt mungonin, por kur të gjithë luajnë me atë shpirt është më e vështirë të pranosh gol. Faza e driblimit është përmirësuar, por ne duhet të dimë se si të përshpejtojmë kur të jetë e nevojshme.”

“Sot ishte e rëndësishme për të fituar, ne jemi një pikë nga vendi i katërt. Ne duam të çimentojmë kalimin e raundit në Ligën e Kampionëve dhe më pas ndeshjen në Milano me Interin”, ka përfunduar Allegri.