Zhvilluesja 83-vjeçare e aplikacioneve: “Kompjuteri më dha krahë” – Lajmi.net
Zhvilluesja 83-vjeçare e aplikacioneve: “Kompjuteri më dha krahë”
Autori: Lajmi.net Auto & TekFunKurioziteteTeknologji 10:03, 12 May 2018
Si "programuesja më e vjetër në botë" Masako Wakamiya u bë e famshme në botë.

Në moshën 81-vjeçare, ajo lëshoi ​​aplikacionin e saj të parë për iPhone në fillim të vitit 2017.

Kur u doli aplikacioni i saj, gruaja e moshuar u ftua në një konferencë zhvilluese në selinë e Apple në Kaliforni . Atje gjithashtu u takua me drejtuesin e Apple, Tim Cook . “Shefi më përqafoi”, kujton Wakamiya, e cila festoi 83 vjetorin e saj në prill.

“Meqenëse kompjuteri më dha hua me krahë, kam takuar shumë njerëz të ndryshëm. Gjatë kohës sime në bankë, shumica e të njohurit e mi erdhën nga e njëjta industri “, thotë ajo. ” Kompjuteri më bëri kurioz.”

Do të sjellë më afër kompjuterëve të moshuar
Tashmë kjo e moshuar e ka nisur një fushatë për senzibilizimin e të moshuarve që të punojnë me kompjuter. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO