Zbulohet edhe një planet që mund të ketë jetë – Lajmi.net
Zbulohet edhe një planet që mund të ketë jetë
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 21:21, 20 April 2017
Shkencëtarët zbuluan një planet të ri, i cili hyn në mesin e trupave të vegjël kozmik në të cilin mund të zhvillohen forma të jetës, shkruan revista “Nature”.

Planeti “LHS 1140b” ndodhet në orbitën e yllit Kita dhe është 40 vjet dritë larg Tokës, përkatësisht 378.400 miliardë kilometra.

“Shpresojmë se ka atmosferë”, tha Havier Bonfis, astronom nga Observatoriumi shkencor i Universitetit në Grenobël.  Planeti ka diametër 1,4 herë më të madhe se sa diemateri i Tokës dhe gjashtë herë masë më të madhe, dhe astronomët kanë konkluduar se ka përbërje shkëmbore, sikurse Toka.

Fjalët kyçe: Jetë, planeti

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play World Soccer Champion
  • Play Bow Master
  • Play Bike Rivals