Toyota dëshiron të fitojë fuqi nga plehrat e lopës – Lajmi.net
Toyota dëshiron të fitojë fuqi nga plehrat e lopës
Autori: Lajmi.net AutoAuto & Tek 23:18, 9 December 2017
301-401
Toyota planifikon të ndërtojë një termocentral në Kaliforni që do të prodhojë hidrogjen dhe energji elektrike nga plehu i lopës. Gazi duhet të shërbejë si karburant i makinave.

Metani i prodhuar në dekompozimin e plehut të lopës duhet të përdoret në të ardhmen për prodhimin e ujit, hidrogjenit dhe energjisë elektrike kur bëhet fjalë për Toyota, transmeton lajmi.net.

Prodhuesi japonez ka njoftuar në Los Angeles Auto Show, se do të ndërtojë një termocentral në Kaliforni, në të cilin gazra me efekt serë përdoret në mënyrë të arsyeshme. Si raporton Futurism, projekti “Tri-Gen” është menduar të prodhojë një efekt shembull. Sipas planit, termocentrali pritet të gjenerojë energji të mjaftueshme ditore për 2,350 familje amerikane deri në vitin 2020 (2,35 megavat).

Prodhuesi i energjisë elektrike është prodhuar në vitin 1500 nga Elektroautos me Brennstoffzelle vollzutanken (1,2 ton). Direkt beim Kraftwerk, das në Long Beach në zonën e gjelbër, në zonën e gjelbër të Wasserstoff-Tankstellen errichtet werden.

“Ne kemi potencial të jashtëzakonshëm për të reduktuar emetimet dhe për të përmirësuar shoqërinë,” tha shefi i Toyota North America Doug Murtha në USA Today. “Tri-Gen është një hap i madh përpara për lëvizjen e qëndrueshme dhe një projekt kyç për Sfidën tonë të Mjedisit 2050. Deri atëherë, ne duam të jemi në gjendje të mos lëshojmë dioksid karboni në prodhimin tonë”/Lajmi.net/

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO