Siri – Lajmi.net

Putin dhe Merkel bisedojnë për situatën në Siri

Presidenti rus, Vladimir Putin dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel kanë biseduar për situatën në Siri dhe për projektin kundërthënës të një tubacioni të gazit në Baltik, ka njoftuar Kremlini....

17 April, 2018Lexo më shumë

BE nuk planifikon sanksionet të reja ndaj Rusisë pas sulmeve në Siri

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian nuk iu bashkuan Shteteve të Bashkuara të hënën për vendosjen e sanksioneve të reja ekonomike ndaj Rusisë apo Sirisë për sulmet me armë kimike, të cilat nxitën sulmet e para të koordinuara Perëndimore në Siri. Pasi Britania dhe Franca iu bashkuan Shteteve të Bashkuara në sulmet ajrore në caqet […]...

16 April, 2018Lexo më shumë

May pritet t’i drejtohet Parlamentit lidhur me sulmet në Siri

Kryeministrja britanike, Theresa May sot pritet të përballet me ligjvënësit britanikë. Ajo do t’ju shpjegojë atyre vendimin për të kryer sulme ajrore në Siri, pa miratimin e Parlamentit. Britania, Shtetet e Bashkuara dhe Franca të shtunën kanë goditur caqe në Siri, në përgjigje ndaj një sulmi të dyshuar kimik në Duma, ku u vranë dhjetëra […]...

16 April, 2018Lexo më shumë