Si mbijetojnë në ngrica aligatorët (Video) – Lajmi.net
Si mbijetojnë në ngrica aligatorët (Video)
Autori: Lajmi.net ArgëtimFun 14:47, 10 January 2018
Një park me moçale në Karolinën e Veriut ka postuar një video se si aligatorët mbijetojnë në një pellg të ngrirë.

Zvarranikët gjakftohtë nuk mund të gjenerojnë ngrohjen e trupit të tyre, por ata mund ta rregullojnë atë duke ndryshuar mjedisin e tyre në një sistem letargjie.

Krijesat ulin temperaturën e trupit dhe metabolizmin në mënyrë që ata të mbijetojnë. Aligatorët në thelb lejojnë veten të ngrihen në vend me hundët e tyre vetëm mbi sipërfaqe, sipas një video të postuar në Facebook nga “Shallotte River Swamp Park” në “Ocean Isle Beach”.

Ndërsa është e vështirë të besohet se ata janë në gjendje të mbijetojnë në kushtet e akullta, ekspertët e kafshëve thonë se ata janë shumë të gjallë dhe po e përballojnë mjaft mirë këtë situatë.

Fjalët kyçe: Akulli, Aligatori

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Urban Basketball
  • Play iStunt 2
  • Play 8 Ball Pool